Израел тврди дека контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Газа / Фото EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Израелската војска контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет, изјави Цачи Ханегби, советник за национална безбедност на премиерот Бенјамин Нетанјаху.

-Во внатрешноста на Појасот Газа израелските одбранбени сили (ИДФ) веќе контролираат над 75 отсто од коридорот и верувам дека со текот на времето ќе го контролираат целиот. Заедно со Египќаните мораме да се погрижиме да се спречи шверцот со оружје, изјави тој за израелската телевизија.

Ханегби додаде дека очекува борбите во Појасот Газа да продолжат барем до крајот на 2024 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот