Изборни платформи: Ветувања на менито!

Абил Бауш - универзитетски професор / Фото: ,,Слободен печат'' / Драган Митрески

Со приближувањето на изборите, граѓаните стојат пред предизвикот да ги анализираат и разграничат вистинските предлози од политичките фатаморгани. Во оваа потрага за вистината и надежта, секој глас има длабоко значење, бидејќи се создаваат основи за формирање на иднина на државата.

Во преломната точка на политичкиот живот на државата и патот кој треба да го оди, годината 2024 се истакнува како критичен период не само за судбината на демократијата, туку и за економскиот развој и просперитет на државата и граѓаните. Во време кога политичката непредвидливост и економските предизвици го обликуваат државното платно, изборите претставуваат можеби најважниот момент за граѓаните да ја изразат својата волја и аспирации. Изборното мени е богато како никогаш досега: од економско зајакнување и социјална правда, до технологија и иновации. Но, во свет во којшто политичките менија се понудуваат со иста брзина како што се менуваат трендовите на социјалните мрежи, дали граѓаните можат навистина да одлучат што е најдобро за нив?
ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и Влен – секоја партија со своја уникатна понуда, но со заеднички недостаток: ветувања кои често звучат премногу добро за да бидат вистинити. Иако сите тие ветуваат решенија за долгогодишните проблеми со кои се соочува земјата, малкумина нудат конкретен план за нивно остварување. Како во секој добар ресторан, прашањето не е само што е на менито, туку и дали кујната може да го испорача оброкот како што е ветено. Во овој контекст, секоја од овие политички партии се натпреварува да ги привлече гласачите со вкусни предлози кои ветуваат промена и напредок, но реалноста често покажува дека патот од ветеното до остварувањето е полн со предизвици и неочекувани пречки.
Да се фокусираме на квалитетот и изводливоста на овие ветувања станува сè поважно, особено кога изборните слогани и кампањи се разгоруваат со големи зборови и амбициозни цели. Граѓаните се соочени со задачата да ги препознаат реалните намери и способности на партиите да ги претворат своите ветувања во дејствија кои навистина ќе го подобрат животот во земјата.
Понатаму, во ера на дигитализација и глобализација изборните кампањи сè повеќе се трансформираат во виртуелни спектакли, кадешто ветувањата летаат низ етерот како дигитални балони, чекајќи некој да ги прободе и да ги врати на земја. Во оваа дигитална арена, граѓаните се бомбардирани со информации од сите страни, често оставајќи ги збунети и скептични кон секое ветување што го слушаат. Се поставува прашање за нивната способност да разликуваат помеѓу вистинските предлози и празните ветувања. Затоа, есенцијално е граѓаните да бидат критични кон информациите кои ги добиваат, да вршат сопствена анализа и да се осигурат дека избираат кандидати и партии кои нудат реални и реализирани планови за напредок на земјата.
И покрај тоа што сарказмот може да послужи како привремено засолниште од политичките реалности, фундаменталните проблематики остануваат нерешени. Кој е методот преку кој граѓаните можат автентично да ја анализираат и проценат содржината на ветувањата дадени од страна на секоја политичка партија? Постои ли механизам за трансцендирање над површинските и привлечните ветувања, со цел да се идентификуваат оние кои поседуваат капацитет да ги истакнат суштинските промени во политичкото ткиво и општествената структура?
Постојат различни механизми што можат да помогнат во трансцендирање над површинските ветувања и идентификувањето на политичките актери со капацитет да остварат суштински промени во политичкото ткиво и општествената структура. Некои од нив вклучуваат анализа на историските постигнувања, проучување на програмите и стратегиите на партиите, оценка на веродостојноста на ветувањата, следење на јавните дебати и кампањи, како и процена на лидерските квалитети и тимската работа. Со користење на овие механизми, граѓаните можат да разберат кои политички актери имаат најголем капацитет да ја променат статус-кво состојбата и да ги реализираат ветувањата што можат да имаат длабоко влијание врз општествената динамика.
Со приближувањето на изборите, граѓаните стојат пред предизвикот да ги анализираат и разграничат вистинските предлози од политичките фатаморгани. Во оваа потрага за вистината и надежта, секој глас има длабоко значење, бидејќи се создаваат основи за формирање на иднина на државата.
Иако процесот може да изгледа како вртење во круг, изборите во 2024 година претставуваат можност за нов почеток, под услов дека граѓаните активно учествуваат во политичките дискусии и го осмислуваат своето учество во демократскиот процес. Во овој контекст, критичкото размислување и сопствената анализа на ветувањата на политичките актери се од суштинско значење за креирање на информирано и објективно решение при гласањето.
Со тешките одлуки што лежат пред нив, граѓаните ќе треба да изберат не само кои ветувања звучат најдобро, туку и кои имаат најголем потенцијал да станат реалност. Во овој момент на пресврт, сè што останува е да се надеваме дека избраната патека ќе води кон просперитетна и стабилна иднина за сите граѓани на Република Македонија. Важно е да се поттикне разговорот и дебатата меѓу граѓаните за најдобрите опции и да се поддржи активното учество во демократскиот процес. Само така може да се обезбеди напредок и подобрување на условите за сите. Граѓаните треба да бидат информирани и образовани за политичките алтернативи и последиците од нивните одлуки, исто така да се охрабрува активноста на невладините организации и граѓанското учество во контролата на власта и промовирањето на заедничките интереси.
Есенцијално е да се подигне свеста за значењето на активно граѓанско учество и информираност во демократскиот процес. Само преку дејствително ангажирање и образовани граѓани може да се обезбеди одбрана на демократските вредности и да се постигне напредок во земјата. Во овој контекст, важно е да се фокусираме на конструктивни дијалози и колаборативни напори кои ќе ги обединат граѓаните околу заедничките цели за вистински просперитет и развој. Само со заеднички акции и посветеност кон заедничкото добро можеме да го обновиме и изградиме подобро општество за сите.

(Авторот е економски аналитичар)

ЈАЗИКОТ НА КОЈ СЕ НАПИШАНИ, КАКО И СТАВОВИТЕ ИЗНЕСЕНИ ВО КОЛУМНИТЕ, НЕ СЕ СЕКОГАШ ОДРАЗ НА УРЕДУВАЧКАТА ПОЛИТИКА НА „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот