Ѓорческа во осминафиналето го заврши настапот на турнирот во Копер

Фото: mtftennis.mk

Maкедонската најдобра тенисерка Лина Ѓорческа беше запрена во осминафиналето на турнирот во Копер каде што беше поразена од Дебора Кјеза во два сета.

Двата сета Италијанката ги доби со по 6:4. Уште на стартот на мечот Кјеза имаше прилика за брејк, но не ја искористи. Сепак, тоа го направи во деветтиот гем, а потоа и го „потврди“ брејко за 6:4.

Не и одеше најдобро сервисот на Ѓорческа и во вториот сет и Италијанката тоа го искористи за со два брејка да поведе со 5:2. Ѓорческа успеа да врати еден брејк, меѓутоа за повеќе од тоа немаше сили.

За Ѓорческа ова е втор пораз од истата тенисерка претходно беше поразена и на турнирот во Кипар.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот