Ѓорческа и Стоилковска напредуваа на ВТА листата

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа има скок од три места на новото рангирање на ВТА листата. Таа со 312 поени се наоѓа на 239.то место, претходната седмица беше 242.ра. Ѓорческа оваа недела ја очекува уште еден настап на ИТФ фјучрс во Анталија.

Напредок од пет места има и Магдалена Стоилковска таа со 9 поени се наоѓа на 1211.то место.

Во конкуренција на двојки Ѓорческа е рангирана на 373.то место што значи и една позиција подобар ранг од претходната недела.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот