Фудбалерите до 19 години поразени од Грузија

Фото: ФФМ

Фудбалската репрезентација на Македонија до 19 години беше поразена со 2:0 на гости кај Грузија.

По еден израмнет почеток на натпреварот Грузија доби пенал кој во гол го претвори Саумшиа во 19. минута од натпреварот. Со тој гол Грузијците имаа и минимално водство на паузата.

На стартот од вториот дел селекторот на Македонија, Вујадин Станојковиќ направи дури пет измени за да го освежи тимот. Сепак, ниту тоа не беше доволно, па примивме и втор гол. Голот дојде по еден корнер по кој нашата одбрана лошо реагираше.

СОСТАВОТ НА МАКЕДОНИЈА

ГОЛМАНИ:

Славе Вргов А.П. Брера

Амар Хаџибулиќ Работнички

Спаско Ахтаров Брегалница

ОДБРАНА:

Нуман Ајетовиќ Новаци

Габриел Крстевски Пелистер

Анес Мелиќи Шкендија

Андреј Љубевски Работнички

Лука Атанасовски Вардар

Адриан Незир Арменија Билефилд, Германија

Андреј Велков А.П. Брера

СРЕДЕН РЕД

Дарко Сековски Македонија Ѓ.П.

Матеј Гаштаров Црвена Звезда, Србија

Давид Ристовски А.П. Брера

Милот Синани Арау, Швајцарија

Аљмир Подграѓа Работнички

Кристијан Ѓорѓиевски Македонија Ѓ.П.

НАПАД:

Веби Ислами Шкендија

Димитар Данев Работнички

Адмир Љатифи Македонија Ѓ.П.

Бранимир Иванов Брегалница

Стефан Младеновски Црвена Звезда, Србија

Марко Николовски Силекс

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот