ЕУ го казни Епл со 1,8 милијарди евра

Еп стор на Епл / Фото EPA/RITCHIE B. TONGO

Епл е казнет со 1,8 милијарди евра од ЕУ, откако истрагата покажа дека има ограничена конкуренција од услугите за стриминг платформите, како што е Спотифај.

Казната е речиси четири пати поголема од очекуваното, а со овој потег Европската комисија сака да покаже дека ќе дејствува решително кон технолошките компании кои ја злоупотребуваат својата доминантна позиција на пазарот за онлајн услуги.

Европската комесарка за конкуренција, Маргрете Вестагер, рече дека помалата казна не би била ништо повеќе од еквивалент на „паркинг казна“ и е дизајнирана да делува како „пречка“ за таквите практики за Епл и другите.

„Мислам дека е важно да се види дека ако сте компанија која е доминантна и правите нешто незаконско, тоа ќе биде казнето. Сакаме да ја покажеме нашата решителност дека ќе одиме во овие случаи“.

Како резултат на анти-конкурентните практики, „јавноста на крајот плаќаше повеќе отколку што требаше за слушање музика“, рече таа.

„Правилата на Епл завршија со штета на потрошувачите. Критичните информации беа задржани, така што потрошувачите не можат ефективно да ги користат или да направат информиран избор. Некои потрошувачи можеби платиле повеќе затоа што не биле свесни дека можат да платат помалку ако се претплатале надвор од апликацијата“ додаде таа.

Технолошката компанија ги обесправи корисниците договорно со ограничување на развивачите на апликации отворено да промовираат поевтини услуги, откри комисијата.

„На развивачите на стриминг платформите не им беше дозволено да ги информираат корисниците во нивните сопствени апликации за поевтини цени за истата претплата на интернет“, во практика „анти-управување“, рече таа.

„Исто така, не им беше дозволено да ги менуваат врските во нивните апликации до потрошувачите до нивните веб-локации и да плаќаат пониски цени таму“, рече таа на прес-конференција во Брисел.

Во соопштението, Европската комисија рече дека нејзината „истрага покажа дека Епл им забранува на развивачите на апликации за стриминг целосно да ги информираат корисниците на ајОС за алтернативните и поевтини услуги за претплата на музика достапни надвор од апликацијата и да даваат какви било упатства за тоа како да се претплатат на такви понуди. Конкретно, одредбите против управувањето ги забрануваат развивачите на апликации“.

Вестагер додаде: „Со децении, Епл ги ограничуваше развивачите на апликации за стриминг музика да ги информираат своите потрошувачи за поевтините опции достапни надвор од апликацијата и тоа го правеше со договор“.

Истрагата, започната по жалба од Спотифај, се фокусираше на ограничувањето што ги спречи програмерите да им кажат на корисниците на ајфон и ајпад за други начини на претплата на нивните услуги за стриминг музика, кои го заобиколуваат Епл. Спотифај тврди дека ограничувањата имаат корист за конкурентската услуга за стриминг платформата на Епл, Епл Мјузик.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот