Двегодишна Американка стана најмладата членка на Менса

Гинис официјално ја призна Ајла како најмлад женски член на Менса/Фото: Х

Двегодишната Ајла Мекнаб од американската сојузна држава Кентаки стана најмладата членка на Менса, а постигна и Гинисов рекорд.

Родителите на девојчето, Џејсон и Аманда, ја забележале способноста на Ајла да чита зборови наназад, по што забележале зборови напишани со шарени букви на играчките низ куќата, како и зборот „мачка“ до семејното милениче Бугер.

Мекнабс контактирал со психолог кој ја тестирал интелигенцијата на девојчето, за кое направил исклучок откако слушнал за нејзините таленти, објави Гардијан.

Откако во јуни 2022 година постигнала резултат од 99 перцентили интелигенција за одредена возраст на тестот за интелигенција на Стенфорд-Бинет, Гинис официјално ја призна Ајла како најмлад женски член на Менса, непрофитна организација која ги прима о членство оние кои постигнале најмалку 98 перцентили на Стенфорд-Бинет или други стандардизирани IQ тестови.

Семејството Мекнаб се надева дека со влегувањето во Менса ќе најдат заедница на родители со кои ќе можат да споделат искуства и да најдат индивидуален план за образование за Ајла.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ