Lufta do të përfundojë më lehtë nëse Putini tërheq ushtrinë, thotë Borel

Joseph Borrell
Joseph Borrell / Foto: EPA-EFE / FREDERICK FLORIN / POOL

Shefi i Diplomacisë Evropiane, Joseph Borrell, tha sot se mënyra më e lehtë për t'i dhënë fund luftës dhe vuajtjeve që ajo shkakton është presidenti rus Vladimir Putin të tërheqë trupat e tij dhe të ndalojë sulmin ndaj Ukrainës, por që të gjithë ata që u përpoqën të negocionin me të "u kthyen duarbosh".

Zyrtari më i lartë i BE-së shkroi në një blog në faqen e internetit të Shërbimit Evropian të Veprimit të Jashtëm se "Evropianët do të qëndrojnë gjithmonë të hapur për këdo që është serioz në kërkimin e një zgjidhjeje të negociuar" dhe se kjo është një pikë kyçe për të cilën ai do të vazhdojë të insistojë.

“Ajo që Rusia e quan një operacion ushtarak special nuk është asgjë më pak se një pushtim i plotë i një vendi sovran. Rusia vret civilë ukrainas, shkatërron shtëpi, spitale dhe termocentrale. "Ajo që po ndodh në Ukrainë është një shkelje e qartë e Kartës së OKB-së dhe rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla," shkroi ai.

Borrell shtoi se ai udhëtoi në rajonin e Afrikës Jugore javën e kaluar për të marrë pjesë në dialogun ministror BE-Afrikë e Jugut dhe mbajti takime dypalëshe në Afrikën e Jugut dhe Botsvana, por se pushtimi rus i Ukrainës ishte në krye të axhendës.

“Afrika e Jugut dukej se ishte dakord me pikëpamjet e Rusisë kur ministri i saj i jashtëm, Sergei Lavrov, vizitoi vendin duke përsëritur gënjeshtra se lufta ishte një mbrojtje kundër Ukrainës rusofobike dhe fashiste dhe se Evropa dhe partnerët e saj po shtynin për një zgjidhje ushtarake, duke bllokuar përpjekjet diplomatike. ”, tha ai.

Borrell shtoi se lufta e Rusisë është po aq një kërcënim për Evropën sa është për Afrikën dhe të tjerët, megjithëse po ndodh në tokën evropiane, ajo prek të gjithë botën duke shkaktuar një krizë ushqimore që prek miliona njerëz dhe se vizita e Lavrov është pjesë e përpjekjeve të Rusisë. për të shmangur izolimin ndërkombëtar dhe për të zgjeruar ndikimin e saj në Afrikë.

“BE nuk po kërkon nga Afrika e Jugut apo ndonjë prej partnerëve tanë që thjesht të zgjedhin një anë mes Rusisë dhe Perëndimit”. Ajo që kërkojmë nga Afrika e Jugut dhe të gjitha vendet është të qëndrojnë pranë parimeve dhe vlerave të Kartës së OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar”, shkroi Borrell.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës