Miqtë e vjetër urojnë Erdoganin - Putin, Vuçiq, Dodik, Orban, Rama...

Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan
Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan / Foto: EPA

Me rastin e fitores së tij në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi, presidenti rus Vladimir Putin i dërgoi një letër Erdoganit duke e uruar për fitoren. Në letrën drejtuar Erdoganit, ai i drejtohet me “I nderuar zoti Erdogan, mik i dashur” dhe e uron për rizgjedhjen në postin e presidentit.

“Fitorja në zgjedhje është rezultat i natyrshëm i punës suaj vetëmohuese në krye të Republikës së Turqisë, një dëshmi e qartë e mbështetjes së popullit turk për përpjekjet tuaja për të forcuar sovranitetin shtetëror dhe për të zhvilluar një politikë të jashtme të pavarur. Unë e vlerësoj shumë kontributin tuaj personal në forcimin e marrëdhënieve miqësore ruso-turke dhe bashkëpunimin reciprokisht të dobishëm në fusha të ndryshme. Dëshiroj të konfirmoj gatishmërinë tonë për të vazhduar dialogun konstruktiv për temat aktuale të agjendës dypalëshe, rajonale dhe ndërkombëtare. Ne i kushtojmë rëndësi të madhe zbatimit të vazhdueshëm të projekteve të përbashkëta të planifikuara, kryesisht ndërtimin e termocentralit bërthamor Akkuyu dhe krijimin e një qendre gazi në Turqi”, shkroi Putin.

Më herët, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në mesazhin e tij të urimit i ka uruar Rexhep Tajip Erdogan, duke i uruar që në këtë mandat të mbetet i përkushtuar për zhvillimin e mëtejshëm të vendit të tij dhe mirëqenien e qytetarëve.

"Shpresoj se së bashku do të punojmë në iniciativa të reja që do të përshpejtojnë zhvillimin e fuqishëm të të gjithë rajonit, por gjithashtu do të bashkojnë njerëzit dhe do të lidhin ekonomitë për të mirën e të gjithë qytetarëve tanë." Si një partner i besueshëm dhe serioz i Turqisë në Ballkanin Perëndimor, Serbia mbetet e vendosur të punojë me përkushtim për zgjerimin dhe forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve tona, bazuar në mirëkuptimin dhe mirënjohjen reciproke, si dhe në lidhjet e sinqerta miqësore me popullin turk”, urimi i presidentit. lexon Republika e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama uron presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e tij.

“Urime fitoren zoti President”, ka shkruar Rama në Facebook.

Dihet që Rama është mik i madh i Erdoganit.

Urime kreut të shtetit turk, i ka dërguar edhe presidenti i Republikës Srpska, Milorad Dodik, i cili e ka quajtur historike fitoren e Erdoganit dhe ka thënë se zgjedhja e tij si president nuk është e rëndësishme vetëm për Turqinë, por edhe për pjesën tjetër të botës.

Ndër urimet e para ishte ai nga Kryeministri hungarez Viktor Orban dhe nga Emiri i Katarit Tamim bin Hamad al Thani.

“Vëllai im i dashur Rexhep Tajip Erdogan, ju përgëzoj për fitoren dhe ju uroj suksese në mandatin tuaj të ri dhe në të për të arritur atë që populli vëllazëror turk përpiqet në aspektin e përparimit dhe prosperitetit dhe për marrëdhënie solide midis dy vendeve tona. , për zhvillim dhe rritje të mëtejshme”, shkroi Al Thani në Twitter.

Ende nuk ka urime nga lidershipi maqedonas për Erdoganin, vetëm presidenti i Bashkimit Demokratik Boshnjak, Munir Kolasinac, ka uruar Rexhep Tajip Erdogan për fitoren në zgjedhjet presidenciale.

- Vetëm me punë dhe përkushtim tregoi se si e do vendin dhe popullin e tij në të gjitha fushat. Çdo votë e dhënë për të është një konfirmim i mundit dhe sakrificës së tij. Kjo fitore është garanci e prosperitetit, suksesit, progresit dhe zhvillimit ekonomik të Turqisë dhe rajonit. Kjo fitore është krenaria e popullit turk por edhe e kombeve vëllazërore të Turqisë, duke përfshirë edhe boshnjakun, thuhet në urimin nga Bashkimi Demokratik Boshnjak.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës