FOTO+VIDEO | Festohet në Stamboll: Bye, Bye Kemal, Ergodan iu drejtua kundërshtarit të mundur

Stambolli feston fitoren e Erdoganit/Foto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Mbështetësit e Erdoganit u mblodhën jashtë rezidencës së tij në Stamboll në pritje të fitores, duke brohoritur Allahu Akbar, ose Zoti është më i madhi. "Unë pres që gjithçka do të jetë më mirë," tha Nisa, 28 vjeç, një grua me shami dhe një fjongo me emrin e Erdoganit mbi të.

Një fitore do të forconte imazhin e pathyeshmërisë së Erdoganit, pasi ai tashmë riformëson politikën e brendshme ekonomike, të sigurisë dhe të jashtme në vendin anëtar të NATO-s me 85 milionë banorë. Një sukses për Erdoganin do të tregonte se ai ka kapërcyer disa nga pengesat e tij më të vështira politike deri më sot, duke u bërë thirrje votuesve me retorikë nacionaliste dhe konservatore gjatë një fushate përçarëse që ka shpërqendruar nga problemet më të thella ekonomike.

Mbështetësit e Erdoganit festojnë në Stamboll/Foto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Humbja e Kilicdaroglu, i cili është zotuar të udhëheqë vendin në një rrugë më demokratike, ka të ngjarë të mirëpritet në Moskë, por u prit me keqardhje në kryeqytetet perëndimore dhe në pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme.

Erdogan iu drejtua qytetarëve të mbledhur

Presidenti Erdogan tani po u drejtohet mbështetësve të tij për herë të parë, duke falënderuar njerëzit që "i dhanë atij përgjegjësinë për të sunduar për pesë vitet e ardhshme". “Dashtë Zoti, do të jem i denjë për besimin tuaj siç kam qenë në 21 vitet e fundit”, thotë ai. Ne jemi bashkë deri në varr”, tha Erdogan. Erdogan madje këndoi në një moment.

Festë në rrugët e Stambollit/Foto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

“Para zgjedhjeve kam thënë që kjo dashuri nuk ndalet me kaq. Mirupafshim, mirupafshim Kemal”, tha Erdogan. Ai thotë se fitorja "hapi derën për një shekull të ri turk".

“Opozita kryesore do të mbajë përgjegjës rivalin tim për rezultatin e keq”, shtoi Erdogan. "Të dua Stamboll!" Jemi të dashuruar me Stambollin dhe do të vazhdojmë me Stambollin. Stambolli sot është ndryshe. Faleminderit të gjithëve, faleminderit të gjithë qytetarëve që votuan dhe folën për të ardhmen e këtij vendi. i tha ai turmës teksa qëndronte në autobus i rrethuar nga mbështetësit.

Rezultatet sipas Komisionit Zgjedhor të Turqisë

Komisioni zgjedhor i Turqisë njoftoi se ishin numëruar 75,42 për qind të votave, ku presidenti Erdogan mori 53,41 për qind të votave dhe kundërshtari i tij Kemal Kilicdaroglu 46,59 për qind të votave.

Agjencia pro-qeveritare Anadolu i jep Erdoganit 52,2 për qind dhe Kilicdaroglu 47,9 për qind. Opozita ANKA i jep Erdoganit 51,9 për qind dhe Kilicdaroglu 48,1 për qind pas hapjes së 98 për qind të kutive të votimit.

Kanë ardhur edhe urimet e para

Emiri i Katarit Tamim bin Hamad al-Thani dhe kryeministri hungarez Viktor Orbán uruan Rexhep Tajip Erdogan.

“Vëllai im i dashur Rexhep Tajip Erdogan, ju përgëzoj për fitoren dhe ju uroj suksese në mandatin tuaj të ri dhe në të për të arritur atë që populli vëllazëror turk përpiqet në aspektin e përparimit dhe prosperitetit dhe për marrëdhënie solide midis dy vendeve tona. , për zhvillim dhe rritje të mëtejshme”, shkroi Al Thani në Twitter.

Orbán shkroi: "Urime Presidentit @RTERdogan për fitoren e tij të padyshimtë në zgjedhje!" duke shtuar: "Tebrikler, Sayın Kurbuskansi!" ose “Urime zoti President” në turqisht.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës