Nadal: Mendova se nuk do të mund ta përfundoja ndeshjen

Rafael Nadal thirri dy herë për tajm-out mjekësor në duelin me Frc/foto: EPA-EFE/KIERAN GALVIN

Rafael Nadal arriti t'i mbijetojë problemeve me dëmtimin e muskujve të barkut dhe pas katër orë e 21 minutash krize mposhti Taylor Fritz me 3:2 në sete dhe siguroi një vend në gjysmëfinale të Wimbledon.

Nadal humbi një set në dy raste (0:1 dhe 1:2), por ai arriti të gjente një mënyrë për t'u rikthyer në lojë dhe për të festuar ndaj amerikanit të humorit.

– Më pëlqen të luaj ndeshje të tilla para tifozëve, nuk mund t'ju falënderoj sa duhet për gjithçka. Ishte një ditë e vështirë për mua kundër një lojtari të madh, Taylor, i cili ka luajtur mirë gjatë gjithë sezonit. Nuk ishte e lehtë për mua, por jam i lumtur që jam në gjysmëfinale – tha Nadal.

Madje, spanjolli kërkoi dy herë tajm-out mjekësor, në pushimin ndërmjet setit të parë dhe të dytë dhe pushimin midis setit të tretë dhe të katërt, dhe pas ndeshjes ai pranoi se kishte menduar të hiqte dorë nga takimi.

– Shëndeti im në përgjithësi është i mirë, por stomaku nuk është në gjendjen më të mirë. Më duhej të gjeja një mënyrë për të shërbyer ndryshe. Mendova se nuk do të arrija ta përfundoja ndeshjen, por më mbart fusha dhe energjia nga tribuna. Faleminderit për këtë - falenderoi Nadal tifozët në intervistën pas ndeshjes.

Interesant është fakti se shifrat tregojnë gjithashtu se spanjolli ka luftuar kundër Fritz-it për shkak të dhimbjeve të stomakut. Në dy ndeshjet e mëparshme, shpejtësia mesatare e shërbimit të tij të parë ishte 185 kilometra në orë, sot ishte vetëm 172 kilometra në orë, dhe me një shërbim të tillë do të ketë probleme të mëdha ndaj humoristit Nick Kyrgios në gjysmëfinale.

– Shpresoj të jem në gjendje të luaj. Nick është një lojtar i madh, veçanërisht në bar dhe do të jetë një sfidë e madhe për mua. Duhet të jem 100 për qind i gatshëm për të pasur një shans kundër tij - shtoi Nadal.

Video e ditës