Stadiumet e Anglisë do t'i lejojnë tifozët të qëndrojnë në këmbë nga sezoni i ardhshëm

foto EPA-EFE/PETER POWELL

Klubet e Premier League dhe Championship do të lejohen të prezantojnë zona të sigurta në këmbë që nga fillimi i sezonit të ardhshëm, pasi një provë në fillim të këtij viti ishte e suksesshme, raportojnë mediat angleze.

BBC raporton se Chelsea, Manchester City, Manchester United, Tottenham dhe Cardiff City ishin pjesë e një studimi pilot të porositur nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe klubet e tjera pritet të ndjekin shembullin në sezonin e ri.

Brentford, Queens Park Rangers dhe Wolverhampton kanë njoftuar tashmë se tribunat e tyre do të kenë seksione në këmbë si për tifozët në shtëpi ashtu edhe për ata jashtë.


Një seksion pa karrige do të ketë edhe në stadiumin më të madh në Angli, Wembley, ku do të luhen finalet e FA Cup dhe League Cup.

Stadiumet ku u krye eksperimenti u përzgjodhën përmes një procesi aplikimi dhe duhej të plotësonin disa kushte rigoroze si përdorimi i kamerave, trajnimi më i mirë i shërbimeve të sigurisë dhe një kufizim i rreptë për tifozët sipas parimit "një person, një hapësirë". .

Qeveria angleze ndaloi qëndrimin në stadiume në fillim të viteve 1990 pas katastrofës së stadiumit Hillsborough në Sheffield në vitin 1989, në të cilën vdiqën 97 tifozë të Liverpool-it.

“Tifozët kanë bërë një fushatë prej kohësh për kthimin e seksioneve në këmbë dhe ne kemi punuar ngushtë me grupet e mbështetësve, madje edhe me familjet e prekura nga fatkeqësia tragjike në Hillsborough”, tha Ministri i Sporteve Nigel Huddleston.

Video e ditës