Karateka maqedonas Veseli fitoi bronzin në Kampionatin Ballkanik në Poreç

Fahik Veseli përmes riprodhimit arriti më të mirën në kategorinë -60 kg për të moshuarit / Foto: kfm.com.mk

Fahik Veseli fitoi një medalje bronzi në kategorinë -60kg për të moshuarit në ditën e dytë të Kampionatit Ballkanik në Poreç, Kroaci.

Karateisti maqedonas fitoi një medalje bronzi pasi mundi Kristijan Lackovic nga Kroacia në raundin e parë me 2: 0, në raundin e dytë ai mposhti serbin Milos Radojevic me 3: 1, ndërsa në raundin e tretë humbi nga sllovenja Tamse Niklas në raundin e tretë. me 3: 5.

Në ndeshjen e kthimit, ai fitoi dy fitore, së pari kundër Adel Karahasanovic nga Bosnja dhe Hercegovina me 6: 2, dhe më pas kundër Matija Bojic nga Mali i Zi me 4: 1.

Pjesa tjetër e përfaqësuesve tanë patën shfaqje të mira, megjithëse nuk arritën asnjë luftë për medalje. Tre vendet e pesta u fituan për Aleksandar Nedelkovski në kata, Jovana Georgieva dhe Simona Simovska në mundje.

Një vend i shtatë për Sara Radichevska si dhe 2 vende të nënta për Zarko Arsovski dhe Angela Mojsovska.