Për shuarjen e zjarreve në Shqipëri janë përfshirë edhe helikopterët e ushtrisë

zjarret në Portugali
Ilustrim zjarri/ EPA-EFE/HUGO DELGADO

Për shkak të situatës alarmante me zjarret në Shqipëri, ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka reaguar vonë pasditen e sotme, duke u bërë apel banorëve ku ka rrezik për jetën dhe pronën që të evakuohen me thirrjen e autoriteteve.

Ai ka shkruar në Facebook se situata më e rrezikshme është në fshatin Duškarak të komunës së Selenicës, ku ndërhyhet edhe nga ajri me helikopter të ushtrisë.

Në fshatin ku një sipërfaqe e madhe digjet që nga mbrëmja e djeshme janë djegur tre shtëpi, por fatmirësisht nuk ka viktima.

- U bëj thirrje banorëve ku ka rrezik të pushtohen banesat të respektojnë urdhrat e autoriteteve në rast se evakuimi i tyre është i nevojshëm. Kushtet e motit, era e fortë, në raste të caktuara vështirësojnë forcat operacionale në terren përballjen e zjarreve. Situata më problematike është në fshatin Duškarak të komunës së Selenicës, ku një helikopter i forcave ajrore ka ndërhyrë nga ajri, shkruan Peleshi.

Sipas tij, zjarri në Kurbin po ndërhyhet nga toka dhe ajri, efektivët e ushtrisë janë të përkushtuar për shuarjen e flakëve në zonën e Shkodrës, në disa fshatra të bashkisë Mat si dhe në Elbasan. dhe Valona.

Sipas të dhënave të Qendrës Operacionale Kombëtare për Situatat e Emergjencave Civile, në 24 orët e fundit janë regjistruar 26 vatra zjarri, shumica e tyre janë ende aktive.

Video e ditës