Dikush do të mbajë përgjegjësi për zjarrin tragjik në Tetovë, po përgatitet aktakuzë

Inspektimi pas zjarrit në spitalin modular të Tetovës / EPA-EFE / Georgi Licovski

Për tragjedinë e Tetovës dhe 14 të vrarët nga zjarri i tmerrshëm në spitalin modular të 8 shtatorit të vitit të kaluar, megjithatë nuk ka faj vetëm zgjatuesi - prokuroria ka konstatuar përgjegjësi penale të tre personave fizikë dhe një personi juridik dhe është duke përgatitur një aktakuzë, të shpallur Alsat.

“Prokurorët e çështjes janë paraqitur në Prokurorinë e Republikës dhe çështja është drejt përfundimit. Ai gjatë javës së ardhshme pritet të dorëzohet në Gjykatën e Tetovës për procedurë të mëtutjeshme. “Pas përfundimit të hetimeve do të ngrihet kallëzim ndaj tre personave fizikë dhe një personi juridik”, tha prokuroria për televizionin.

Gjatë procedurës para hetimore janë thirrur për të dëshmuar mbi 30 mjekë dhe infermierë të cilët natën e kobshme kanë qenë të angazhuar në qendrën e Covid-it në Tetovë. Gjithashtu u mblodhën dëshmitë e dëshmitarëve dhe anëtarëve të familjes. Në hetim janë përfshirë edhe ekspertë gjermanë, raporti i të cilëve ka ardhur tre muaj më parë.

Spitali modular në Tetovë, në mbrëmjen e 8 shtatorit është djegur në një zjarr të tmerrshëm. Katërmbëdhjetë persona humbën jetën, mes tyre 14 pacientë dhe dy persona që kujdeseshin për të dashurit e tyre. Pas tragjedisë ministri i atëhershëm i Shëndetësisë Venko Filipçe dhe zëvendësi i tij Ilir Hasani kanë ofruar dorëheqje, por ish-kryeministri Zoran Zaev nuk i ka pranuar. Drejtori i përgjithshëm i spitalit të Tetovës Florin Besimi dhe drejtori ekonomik Artan Etemi dhanë dorëheqje.

Video e ditës