Një akullnajë e madhe është zhdukur në SHBA, ajo ishte atje për mijëra vjet

Glacier/ Foto: RALPH THORNTON/USGS / Sciencephoto / Profimedia

Një shkencëtar që monitoron gjendjen e akullnajës Hinman që ndodhet në shtetin amerikan të Uashingtonit midis majave të malit Rainier dhe akullnajës Peak thotë se ajo është zhdukur plotësisht pasi ka qenë atje për mijëra vjet dhe ndryshimet galopante klimatike i kanë dhënë atij goditjen përfundimtare.

Ekspertët zbuluan kohët e fundit se deri në gjysma e akullnajave të botës mund të humbasin deri në fund të shekullit, edhe nëse përmbushen objektivat globale të klimës. Maury Pelto i Kolegjit Nicholls për "CNN" deklaroi se ai ka vizituar dhe vëzhguar malin Hinman për 40 vjet. Kur ai vizitoi zonën me ekipin e tij në vitin 2022, ai pa që akullnaja ishte zhdukur plotësisht.

"Është zhdukur plotësisht." "Kjo ishte akullnaja më e madhe në këtë pjesë të vargmalit malor - tani është zhdukur," tha Pelto.

Eksperti i mjedisit David Sheen nga Universiteti i Uashingtonit thotë se gjatë tërheqjes së akullnajave, zona më të vogla akulli mund të formohen në depresione që janë më pak të ndjeshme ndaj temperaturave ekstreme. Por këto fletë akulli shpesh janë shumë të holla për të rrëshqitur poshtë, gjë që është një kriter i rëndësishëm për klasifikimin e një mase akulli si akullnajë.

Shin vuri në dukje se ka ende pak akull në zgavrat në zonë, por që nuk është më një akullnajë dhe se gjithashtu mund të zhduket brenda dhjetë viteve të ardhshme. Megjithëse glaciologët nuk e dinë moshën e saktë të akullnajës Hinman, Pelto gjeti prova se ajo ishte aty përpara shpërthimit të malit Mazama, ose se ka ekzistuar për më shumë se 7.000 vjet.

“Ka ende shpresë. Në mënyrë që akullnaja të formohet dhe të mbajë veten, ajo ka nevojë për një akumulim mesatar më të lartë të reshjeve të borës. Në atë rast, ai mund të shërohet”, tha Pelto.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës