Graham: Ndihma e SHBA për të çliruar Ukrainën nga kriminelët rusë të luftës është një investim i mirë

"Si zakonisht, makina e propagandës ruse po punon jashtë orarit, por për Shtetet e Bashkuara, ndihma për të çliruar Ukrainën nga kriminelët rusë të luftës është një investim i mirë", tha senatori amerikan Lindsey Graham, pasi autoritetet ruse lëshuan një urdhër për të për gjoja thirrje për vdekja e rusëve.

Graham, një senator republikan nga Karolina e Jugut, po viziton Kievin. Mbrëmë në rrjetet sociale u shfaq një video e takimit të tij me presidentin ukrainas Volodomir Zelensky. Në video, Graham thotë "liri ose vdekje", për të cilën Zelensky përgjigjet se "tani ju jeni të lirë, dhe ne do të jemi të lirë". Pastaj Graham thotë, "dhe rusët po vdesin", pas së cilës pamjet bashkohen me një tjetër pozë të senatorit duke thënë: "Këto janë para të shpenzuara mirë".

Një sërë mediash amerikane, duke iu referuar zyrës së Zelenskit, më pas kanë shfaqur të gjithë regjistrimin e takimit, që tregon se ai është inskenuar dhe senatori nuk bën thirrje për vdekjen e rusëve.

Siç raportohet, në përgjigje të linjës së Graham se rusët po vdisnin, Zelensky specifikoi, "po, por ata erdhën në territorin tonë. Ne nuk po luftojmë në territorin e tyre”. k

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës