Οι χαντμπολίστες έχασαν πέναλτι για τη νίκη επί της Αλγερίας στους Μεσογειακούς Αγώνες

Η Μακεδονία κατέγραψε τη δεύτερη νίκη της στους Μεσογειακούς Αγώνες/φωτογραφία: ΔΟΕ

Η εθνική ομάδα χάντμπολ της Μακεδονίας έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να σημειώσει άλλη μια νίκη στους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας επί της οικοδέσποινας.

Ο αγώνας έληξε 24:24, αλλά η ΠΓΔΜ είχε πέναλτι για να κερδίσει τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Γιόνοφ δεν αντιλήφθηκε το σουτ από τα επτά μέτρα. Η νίκη θα ήταν ανταμοιβή για τους εκλεκτούς του προπονητή Kiril Lazarov γιατί στο τέρμα κατάφεραν να επιστρέψουν από έλλειμμα δύο τερμάτων.

Η πΓΔΜ που αγωνίζεται στους Μεσογειακούς Αγώνες με ανανεωμένη εθνική, ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 4:1. Στη συνέχεια ήρθε ο πρώην τερματοφύλακας της Βαρντάρ, Χαλίφα Γκεντμπάν που είχε δύο άμυνες που ανταμείφθηκαν με δύο γκολ και η Αλγερία έφτασε στο μείον ένα (6:5). Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, οι δύο εθνικές ομάδες έπαιξαν γκολ με γκολ και πήγαν διακοπές ισόπαλες (15:15).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα για την ομάδα του Λαζάροφ γιατί δεν κατάφερε να σκοράρει για έξι λεπτά και σε αυτό το διάστημα η Αλγερία πέτυχε 3 γκολ και πήρε τον έλεγχο του αποτελέσματος.

Η ΠΓΔΜ αντέδρασε με τρία γκολ μέσω των Τζόνοφ, Γκιοργκιέφ και Μίτεφ και στη συνέχεια με τρία νέα γκολ οι «ερυθροκίτρινοι» προηγήθηκαν με 22:19 σε δέκα λεπτά μέχρι το τέλος του αγώνα. Όμως οι Αλγερινοί, με επικεφαλής τους οπαδούς, κατάφεραν πρώτα να ισοφαρίσουν 22:22 σε τέσσερα λεπτά μέχρι το τέλος και μετά να προηγηθούν με 22:24.

Ο Γιόνοφ σκόραρε για το 23:24, και μετά το λάθος των Αλγερινών ο Μίτεφ ισοφάρισε το σκορ. Στο τελευταίο λεπτό, ο Κίζιτς έπιασε μια μπάλα που έδωσε στη Μακεδονία επίθεση για να κερδίσει και οι Αλγερινοί εκτέλεσαν ένα φάουλ για κόκκινη κάρτα και ένα XNUMXμετρο που δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν τον Τζόνοφ και να φέρουν τη δεύτερη νίκη στη Μακεδονία στους Μεσογειακούς Αγώνες.

Καλύτερος σκόρερ στην ΠΓΔΜ ήταν ο Σεραφίμοφ με πέντε γκολ και οι Γιόνοφ, Μίτεφ, Γιαγκουρινόφσκι και Γκιοργκίεφ σημείωσαν από τρία γκολ.Η πΓΔΜ έχει σκορ μία νίκη και μία ισοπαλία μετά από δύο γύρους και στον επόμενο γύρο που θα γίνει την Πέμπτη, αντίπαλος η επιλογή της Τουρκίας.