ВИДЕО: Кина најдобра со четири медали на првиот ден, остварени нови олимписки рекорди

Заврши првиот натпреварувачки ден Летните олимписки игри во Токио, беа доделени вкупно 37 медали, а вкупно 28 држави имаа свој претставник на подиумите. САД изненадувачки не освои медал на првиот ден, Кина најсилно започна со четири медали, од кои три златни и еден бронзен. Добро стартуваа и Италија и домаќинот Јапонија со по два медали, … Продолжи со читање ВИДЕО: Кина најдобра со четири медали на првиот ден, остварени нови олимписки рекорди