ВИДЕО: Им се оствари сонот, параолимпијците од Авганистан пристигнаа во Токио

Двајца спортисти од Авганистан пристигнаа во Токио (Јапонија), каде ќе се натпреваруваат на Параолимписките игри, објави денеска Меѓународниот параолимписки комитет. Станува збор за Закија Кудадади, која ќе се натпреварува во пара-таеквондо и спортистот Хосаин Расули, кој ќе настапи на трката на 400 метри, пренесува „Кјодо“. Иако претходно се најавуваше дека нема да настапат на Параолимписките … Продолжи со читање ВИДЕО: Им се оствари сонот, параолимпијците од Авганистан пристигнаа во Токио