Украина е најновата земја која го легализира биткоинот

Украина е петтата земја која во изминатите неколку недели воспостави неколку основни правила за пазарот на криптовалути, пренесува Си-Ен-Би-Си њуз. Украинскиот Парламент речиси едногласно усвои закон со кој се легализираат и регулираат криптовалутите. Законот, кој беше донесен во 2020 година, сега треба да го потпише претседателот Володимир Зеленски. Досега, криптопазарот во Украина функционираше во сивата … Продолжи со читање Украина е најновата земја која го легализира биткоинот