САД бараат истрага за принудното слетување на авион на Рајанер во Минск и итно ослободување на Проташевич

САД ја осудуваат принудната промена на правецот на авион на Рајанер и последователното апсење во Минск на новинарот Роман Проташевич, соопшти американскиот Стејт департмент. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Државниот секретар Ентони Блинкен во соопштенито побара новинарот да биде веднаш ослободен. – САД одлучно го осудуваат принудното менување на правецот на лет на … Продолжи со читање САД бараат истрага за принудното слетување на авион на Рајанер во Минск и итно ослободување на Проташевич