Потврдено: Извршителот на нападите е Кујтим, роден во Виена со потекло од Македонија

Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер потврди дека терористот што синоќа го изврши крвавиот терористички напад во Виена е со потекло од Северна Македонија. ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СНИМКИ од Виена: Терористите пукаа во случајни минувачи низ центарските улици, граѓаните трчаат во паника Тој за АП изјави дека напаѓачот именуван како Кујтим … Продолжи со читање Потврдено: Извршителот на нападите е Кујтим, роден во Виена со потекло од Македонија