ММФ: Кина да ја преиспита политиката „нула ковид“, која има последици врз светската економија

Генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска во Берлин изјави дека е време Кина да престане да ја следи стратегијата за масовно затворање на населението за да го спречи ширењето на коронавирусот. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Во интервју за АП, како што пренесува Бета, Георгиева ја повика Кина да … Продолжи со читање ММФ: Кина да ја преиспита политиката „нула ковид“, која има последици врз светската економија