Кина испрати 52 борбени авиони кон Тајван

Кина денеска испрати 52 борбени авиони во Тајван, најмногу досега, продолжувајќи ја тридневната воена активност во близина на островот, за кој смета дека е нејзина територија. Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека ги следи кинеските воени авиони, користејќи систем за противвоздушна одбрана. Пекинг се уште го смета Тајван за дел од својата територија, одбива да … Продолжи со читање Кина испрати 52 борбени авиони кон Тајван