Кина го освои првиот златен медал на Олимпијадата во Токио

На Летните олимписки игри кои се во тек веќе се доделуваат првите медали, Кина успеа да дојде до првото злато од вкупно 339 колку што ќе бидат доделени во Токио. Натпреварувачката од Кина, Кијан Јанг триумфираше во дисциплината 10 метри воздушна пушка. Со последниот истрел Јанг дојде до победата, севкупно славеше со резултат 251,8 кругови … Продолжи со читање Кина го освои првиот златен медал на Олимпијадата во Токио