Иранските власти се плашат од вистината – 18 новинари уапсени од почетокот на протестите

Откако почнаа протестите поради смртта на младата Махса Амини, иранските власти уапсиле 18 медиумски работници, соопшти денеска Одборот за заштита на новинарите. Неколкумина од нив се одведени од своите домови во текот на ноќта, „без судски налог за апсење“, наведува Одборот. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Уапсени се и борци за човекови права, … Продолжи со читање Иранските власти се плашат од вистината – 18 новинари уапсени од почетокот на протестите