Ерменија прогласи воена состојба и општа мобилизација

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан прогласи воена состојба и општа мобилизација по гранатирањето во зоната на конфликтот во Нагорно-Карабах. Тоа го објави самиот Пашинијан, а пораката се појави на англиски јазик на официјалниот профил на Владата на Твитер. Премиерот е цитиран со зборовите дека ова е сторено „за доброто на татковината, … Продолжи со читање Ерменија прогласи воена состојба и општа мобилизација