Берлин добил потврда од две европски лаборатории – Навални е отруен со новичок

Германската Влада денеска соопшти дека две специјализирани лаборатории во Франција и Шведска потврдиле оти рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е отруен со нервен агенс новичок. Претходно, присуството на таа супстанца кај Навални потврди и германска воена лабораторија. Портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт, денеска изјави дека примероци се испратени и до Организацијата … Продолжи со читање Берлин добил потврда од две европски лаборатории – Навални е отруен со новичок