Зверев „златен“ во Токио, доминација на Крејчикова и Синијакова

Фото: EPA-EFE/MAST IRHAM

Денеска во големото финале на тенискиот олимписки турнир во Токио Александар Зверев со резултат 2:0 во сетови 6:3 и 6:1 успеа да го освои златото.

Германецот во завршната битка успеа да го совлада Русикот Карен Хачанов за еден час и 21 минута игра.

На патот до финалето 24-годишниот Зверев триумфираше над Лу, Галан, Басиашвили, Шарди и Ѓоковиќ во полуфиналето.

Овој успех сигурно уште повеќе ќе го мотивира пред настапот на „УС Опен“ (кој стартува на 30 август) и на кој минатата година го играше своето досега единствено грен слем финале.

Фото: EPA-EFE/MAST IRHAM

Да додадеме уште дека во женска конкуренција во дубл чешките тенисерки Барбора Крејчикова и Катерина Синијакова го освоија златниот медал откако во финалето со 7:5 и 6:1 беа подобри од Швајцарките Белинда Бенчиќ и Вокторија Голубиќ.

На патот до финалето забележаа победи уште против Хсије/Хсу, Бадоса/Сорибес, Барти/Сандерс и Кудерметова/Веснина.

Ѓоковиќ одеше на злато, на крајот остана без медал

Видео на денот