Зверев трета година во низа ќе игра полуфинале на Ролан Гарос

Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Германскиот тенисер Александар Зверев и оваа година ќе игра во полуфиналето на Ролан Гарос.

Во четвртфиналето 22. носител со 6:4, 3:6, 6:3 и 6:4 го победи Аргентинецот Томас Ечвери. Полуфинале во Париз Зверев играше во 2021 и 2022 година, но никогаш не беше финалист.

За место во финалето Зверев ќе игра против подобриот од мечот помеѓу Каспер Руд и Холгер Руне. Ечвери не беше лесен противник за Зверев и во четвртиот сет изгледаше дека мечот може да има и петти бидејќи Аргентинецот изгледаше се подобро и посвежо.

Клучниот момент Зверев го направи при 3:3 кога освои брејк и таа предност не ја испушти до крајот на сетот, Аргентинецот пропушти две брејк можности.

Во другото полуфинале како што е познато од вчера ќе се сретнат Карлос Алкараз и Новак Ѓоковиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот