Зверев не се плаши, сака да игра на УС Опен

Германскиот тенисер Александер Зверев вели дека сака да игра на грен слем турнирот во Њујорк доколку се одржи.

Зверев го сврте вниманието на тениската јавност со тоа што настапи на турнирот од „Адриа тур“ серијата во Белград, сака да му се врати на тенисот, односно да игра на УС Опен.

– Ќе видиме кога ќе продолжи сезоната. Се надевам дека тоа ќе биде Њујорк, но САД е малку опасно место во овие моменти и сè уште нема конечна одлука за грен слем турнирот. Лично не се плашам, сакам да играм во Њујорк, му се радувам на овој турнир и на податокот дека повторно ќе се натпреварувам – вели Зверев.

Стартот на УС Опен е закажан за 31. август, а по грен слем турнирот во Њујорк ќе следат турнирите на земја во Европа, и тоа Мастерсите во Мадрид и Рим како и Ролан Гарос.

Прочитајте и...  ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

– И минатата година ги менував подлогите, во период од три недели играв и на трева и на бетон и на земја. Се уште сум млад и се надевам дека можам побрзо да се прилагодам на сите подлоги од конкурентите – додава Зверев.

Прочитај повеќе

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат

СЕХА: Без гледачи на реванш натпреварот Вардар-Нексе!

Слободен печат