-2 C
Скопје

Зверев и Тим во финалето на УС Опен (ВИДЕО)

За Австриецот ова ќе биде четврто, а за германскиот натпреварувач прво грен слем финале во кое еден од двајцата млади тенисери ќе го освои и својот прв голем трофеј во кариерата.

Доминик Тим и Александер Зверев ќе играат годинава за трофејот на грен слем турнирот во Њујорк (САД), УС Опен.


Тим до финалето стигна после три сета и голема борба со Русинот Данил Медведев, откако два сета доби во тај-брејк. Конечниот резултат е 6:2, 7:6 (7) и 7:6 (5).

Многу поголема неизвесност имаше на другиот полуфинален дуел во која Зверев беше подобар од Шпанецот Пабло Карењо Буста со 3:2 во сетови.

Иако Зверев беше во негатива (6:3, 6:2), направи целосен пресврт освојувајќи ги наредните три сета со 6:3, 6:4 и 6:3.

Финалната битка помеѓу Зверев и Тим е в недела од 22.00 часот, а во истиот термин денеска е женското финале помеѓу Наоми Осака (Јапонија) и Викторија Азаренка (Белорусија).

УС Опен: Осака за титулата против Азаренка! (ВИДЕО)

Прочитајте и...  Откажани традиционалните манифестации за Водици во Охрид: Без литии, богослужби на отворено и масовно скокање по крстот

Поврзани вести

СП Египет: Рутински победи на Данска и Унгарија

Слободен печат

Евролига: Изненадување во Пиреја, Фенербахче зареди со победите

Слободен печат

Шефот на иранската дипломатија Зариф: Планетата Земја ќе биде подобро место за живеење без Трамп

Слободен печат

ВИДЕО: „Дерби дела капитале“ во знакот на Лацио

Слободен печат

Кошаркарите на Пелистер остануваат перфектни, го решија и МЗТ Скопје 

Слободен печат

Прв контакт меѓу досегашната и идната администрација на САД: Мајк Пенс и честиташе на Камала Харис

Слободен печат

Остави Коментар