Зошто жените треба да пијат пиво?

Умереното конзумирање алкохол е добро за здравјето. Ова се неколку причини зошто чаша пиво е добра за жените.

Ги јакне коските

Жените кои пијаат две пива во текот на неделата имаат посилни коски од оние кои не го конзумираат овој пијалок. Многу истражувања покажуваат дека пивото содржи одредени количини силициум, што е еден од најзначајните елементи од кои се изградени човековите коски. Умереното конзумирање пиво посебно се препорачува на жените во менопауза која е поврзана со добро здравје на коските.

Ја подобрува кожата

Пивото е одличен извор на витамин Б комплекс (тиамин, рибофлавин, ниацин, пантотенска киселина, пиридоксин, биотин, фолна киселина и кобаламин) кои се одговорни за добра кожа, помага во одржување на тонусот на мускулите и му дава енергија на целото тело.

Прочитајте и...  Виц на денот - Внуци

Штити од настинки

Пивото е одличен извор на витамини и минерали како магнезиум, калциум и селен кои го штитат телото од настинки. Освен тоа, пивото содржи и антиоксиданти кои го јакнат имунитетот.

Го уништува заморот

Се чувствувате уморно и раздразливо? Веројатно се соочувате со пролетен или пак хроничен замор, кои меѓудругото се поврзани и со недостаток на железо во крвта. Тоа тешко се апсорбира во храната и затоа треба да го земате на другите начини. Црното пиво е одличен извор на тој минерал.

Хидратација по вежбањето

Заборавете на енергетските пијалоци и напијте се пиво по вежбањето. Шпанските истражувачи од универзитетот Гранада докажале дека пивото има одличен хидрирачки ефект на телото.

Прочитајте и...  Сфатете ја сериозно секоја промена во организмот: Ако чувствувате дека ви се менува гласот, веднаш посетете лекар

Прочитај повеќе

Сопругата на фудбалерот на Реал Мадрид не мирува: Софија Милошевиќ во третиот месец од бременоста се „соблече“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Први фотографии од синовите на славната тенисерка и фудбалерот – Папараците ја уловија Ана Ивановиќ на прошетка со синовите Леон и Лука! (ФОТО)

Слободен печат

Тажна животна приказна на Дино Мерлин: Се вратив од турнеја, а сопругата ме праша: „Донесе ли нешто, немам за млеко“…

Васко Спасоски

Чувствувате лош мирис кој доаѓа од одводот? Со само три состојки веднаш ќе го решите проблемот!

Слободен печат

Инспиративен живот во седмата деценија: Смиљка, Воскресија, Софија и Сузица, четири жени, четири креативни приказни

Јасмина Кантарџиева Димков

Претерала: Фановите ја подбраа Дара Бубамара: „Ти си куп пластика“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Овој напиток за детоксикација ќе ви биде омиленото нешто летово!

Слободен Печат

Короната ја уби романтиката: Нема туристи, па нема ни работа за градителите на гондоли во Венеција

Слободен печат

Таа е кул мајка која обожава да танцува: Џесика Алба ја освои Тик-Ток платформата и ги воодушеви фановите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Трамп ѝ рече на Меланија да се насмее, таа му возврати со гримаса: Нејзината реакција е хит на интернет (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов тренд кај идните невести: Дали ова ќе биде главниот аксесоар на венчавката? (ФОТО)

Слободен Печат

Почетокот на владеењето на кралицата Елизабета Втора го одбележале паѓањето на Бртанската империја и сиромаштијата во државата: Зошто само Британија уште го практикува крунисувањето?

Слободен Печат