Зошто жените се поотпорни на зараза од коронавирус од мажите

Eдна работа сe чини неспорна. Кoронавирусот е помалку опасен за жените отколку што е за мажите.

Иако овој смртоносен вирус ги напаѓа и двата пола еднакво, смртноста кај заразените жени е помала отколку кај мажите. Според обемната студија спроведена од кинески лекари по избувнувањето на епидемијата, од сите мажи позитивни на коронавирус, од компликации починале 2,8 отсто од нив. А, жени речиси двапати помалку, „само“ 1,7 отсто.

Научниците сè уште ги бараат причините зошто жените се поотпорни на ковид-19 отколку мажите. Меѓутоа, несомнено е дека слични трендови биле забележани и кај САРС. Тогаш, во Хонг Конг повеќе жени од мажи биле заразени. Но, стапката на смртност кај мажите била 50 отсто поголема.

Жените, благодарение на нивните хормони, едноставно имаат подобар имунитет, што е предност кај коронавирусот. Тие, исто така, подобро реагираат и на вакцинацијата, бидејќи нивниот организам побрзо го развива одбранбениот имунолошки механизам. Но, овој добар имунитет е благослов во некои случаи, а недостаток во други. Жените многу почесто од мажите заболуваат од автоимуни болести.

Прочитајте и...  Одлична идеја за денешниот ручек - Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Собраните податоци покажуваат дека дури ниту бремените жени не припаѓаат на ризичната група кога станува збор за коронавирус. Во деветте анализирани случаи на трудници што биле со коронавирус во последното тримесечје, децата се родени целосно здрави.

Друг елемент што влијае врз поголема смртност е пушењето. Според досега достапните податоци, пушењето ја влошува клиничката слика кај пациенти со коронавирус. А, има повеќе пушачи меѓу мажите отколку меѓу жените.

Мажите – барем така нè учи кинескиот пример – повеќе заболуваат од дијабетес и од висок крвен притисок отколку кај жените, што дефинитивно влијае и врз стапката на смртност, бидејќи токму овие две болести се наведени како најризични од епидемијата на коронавирусот.

И за крај, но не и најмалку значајна причина. Мажите едноставно ги мијат рацете помалку од жените.

Прочитајте и...  Маја, Адријана, Билјана и Весна, жени со јасна визија  

Прочитај повеќе

Трик од искусните: Како да ја сочувате свежината на лебот

Слободен печат

Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Слободен печат

Авторката на „Хари Потер“ објави нова бесплатна онлајн книга за децата во карантин

Слободен печат

Одлична идеја за денешниот ручек – Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Бочели: Целото мое семејство имаше коронавирус, тоа беше ужасно – ние имавме среќа!

Слободен печат

Се избричил првпат по 10 години, неговата сопруга шокирана! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Маја, Адријана, Билјана и Весна, жени со јасна визија  

Ј.К.Д

Едноставен трик со кој јагодите нема да ви скапуваат

Слободен печат

Сензационално откритие – Дете пронашло плоча стара 3.500 години

Слободен печат

Меган не сакала да го напуштат кралското семејство, тоа е масло на Хари

Слободен печат

Храната во конзерви трае долго, но мора да внимавате

Слободен печат

Хороскоп за 27 мај – Погледнете што ве очекува оваа среда

Слободен печат