Зошто жените на 30 години се најпосакувани сексуални партнерки?

Според истражување што го спроведе страница за состаноци во Америка, жените во своите 30-ти (односно периодот меѓу 28 и 35 години) го доживуваат својот сексуален врв, пишува Еспресо.рс.

Исто така, тие се и најпосакувани сексуални партнерки кај машката популација. Ова се неколку интересни причини зошто е тоа така.

Прифаќање на сопственото тело

Во оваа фаза од животот тие точно се свесни за своите квалитети и недостатоци, а манекенките од насловните страници не им се мерило за убавина. А кој не би сакал да биде со жена која добро се чувствува во својата кожа?

Сексуална сила

Најчесто до оваа возраст тие имаат зад себе најмалку еден поранешен партнер, а во просек и повеќе, па точно знаат што им е убаво, а што не. Веќе ја поминале фазата на експериментирање и не им е непријатно да кажат што посакуваат од партнерот.

Прочитајте и...  Тејлор Свифт бесна поради сексистичка шега на нејзина сметка во серија на „Netflix“

Комуникација

Знаат уште пред да дојде до сексуалниот чин јасно да ги постават границите. Исто така, имаат и доста искуство со машкиот ментален склоп и знаат како да го добијат она што го посакуваат, а тој да мисли дека успеал да го добие она што го сакал. Полесно им е и да разговараат за она што им пречи и речиси никогаш нема да премолчат ако нешто не им било убаво.

Привлечност

На оваа возраст, привлечноста добива сосема нов контекст. Ако во минатото приоритет бил физичкиот изглед, тие сега знаат дека можат да играат и на картата на самостојност, храброст, искуство и интелект, квалитети што им се доста попривлечни на мажите, особено на оние кои се некоја година помлади од нив.

Прочитајте и...  Британски таблоид треба да и исплати отштета од половина милион евра на Меган Маркл

Поврзани вести

ФОТО: Емили Ратајковски позира гола во 36-та недела во бременоста

Слободен печат

ФОТО: Џастин Тимберлејк и посвети на сопругата Џесика Бил ретка јавна порака за нејзиниот посебен ден

Слободен печат

ФОТО | Фризер ја посрамоти Ким Кардашијан, но таа му возврати: „Те мразам. Ме исцрпи“

Слободен печат

ФОТО: Таа е сон на милиони мажи, а на жените може да им биде пример кога станува збор за облекувањето

Слободен печат

Зошто секогаш треба да ја загреете рерната пред употреба?

Слободен печат

Судот одлучи: Бившиот на Софија Вергара не смее да ги користи нивните замрзнати ембриони

Слободен печат

Остави Коментар