Зошто жените гледаат филмови за возрасни?

Кога жените јавно коментираат порно, некои велат дека уживаат да го гледаат, но повеќето ги осудуваат таквите содржини како шовинистички, плитки, површни, па дури и одбивни.

Сепак, што и да се коментира, анализата на податоци за гледачите на PornHub (најпопуларната страница за порно содржини во светот) е дека жените сочинуваат 32 проценти од вкупната публика.

Ова значи дека третина од жените гледаат ваква содржина, а дел од нив редовно. Според студијата на универзитетот во Денвер, околу 45% од жените кои признале дека гледаат, рекле дека тоа го прават со партнерот, а 30% од нив претпочитаат да гледаат сами.

Фото: Unsplash

Зошто жените сакаат да гледаат порно?

Сексолозите ги поделија во четири категории. Првите се „љубопитни“ и сакаат да научат повеќе за некои сексуални техники. Други го прават тоа од „сладострастие“, како што прават мажите, и визуелно помагало за мастурбација.

Прочитајте и...  Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс - Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Една група сака да гледа „феминистичко порно“, додека четвртата вели дека порнографијата им доаѓа како зачин и освежување на сексуалниот живот во врска.

Но, еден од запоставените, но секако многу важни двигатели кај жените кои сакаат да гледаат порно, се фантазии за BDSM однос (bondage and disciplinedominance and submission, and sadism and masochismbondage, во превод: ропство и дисциплина, доминација и потчинување, садизам и мазохизам), според сексологот Мајкл Калдман.

Фото: Unsplash

Околу 66 проценти од жените фантазираат дека имаат секс со странец, а најчеста сексуална фантазија е онаа во коа тие се сексуален предмет, додека другата страна доминира со нив, според податоците од PornHub.

Жените го бараат она што го немаат во секојдневниот живот

Популарноста на садомазохистички еротски романи ги охрабри жените конечно да зборуваат за своите фантазии и, наводно, да ги заменат воспоставените мисионерски пози со „дивеење“ во креветот. Трендот што започна со трилогијата „50 нијанси“ на Е. Л. Џејмс наиде на светски успех, но сепак повеќето жени не сакаат јавно да зборуваат за своите фетиши и фантазии, па дури ни пред своите пријателки.

Прочитајте и...  Почина сопругата на Џон Траволта: Кели Престон ја изгуби битката со ракот

Популарноста на еротските романи во современото општество првенствено може да се објасни со фактот дека средовечните жени генерално се жедни или гладни за сексуална љубов, па еротските љубовни романи претставуваат еден вид исполнување на нивните фантазии, во отсуство на нешто поконкретно и поквалитетно во нивните секојдневни, не особено возбудливи животи.

Може да се започне и од тезата дека средовечните мажи во бракови темелно не успеваат како сексуални партнери и дека не секогаш се задоволителен одговор на сексуалните апетити на жените, како што објаснуваат аналитичарите.

Прочитај повеќе

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски

Последната објава на Инстаграм на сопругата на Џон Траволта носи солзи на очите, нејзината смрт ги шокираше сите (ФОТО)

Слободен печат

Манекенката Накова гордо ги покажа облините во Охрид! (ФОТО)

Васко Спасоски

Том Хенкс на одмор во Грција во сопствената вила (ФОТО)

Слободен печат