Зошто возачите ја избегнуваат катната гаража спроти ГТЦ? Погледнете ги фотографиите и ќе ви стане јасно

И покрај изградбата на катните гаражи, проблемот со паркирањето во Скопје и понатаму е присутен. Лошата состојба во која се наоѓаат дел од гаражите, но и неуспехот на скопјани да се навикнат да паркираат во нив, резултира со делумно празни катни гаражи. За сметка на тоа, узурпирани тротоари, редици автомобили за влез на паркиралиштата и автомобили паркирани на коловози се редовна слика од скопското секојдневие. Во моментов, во катните гаражи има повеќе од 3.000 слободни паркинг места.

Во централното градско подрачје има седум катни гаражи, две на ЈП „Градски паркинг“, една на ЈП „ПОЦ“ и четири на АДССДП.

Со реакција за една од гаражите на АДССДП се јавија неколку читаатели на „Слободен печат“.

Прочитајте и...  Зибери од Тетово: Општините ќе добиваат повеќе пари од државата

Според нивните сведоштва, најнеодржувана е катната гаража со која стопанисува Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор. Со цел да се увериме во вистинитоста на исказите од нашите читатели ја посетивме катната гаража „Разловечко востание“, што се наоѓа спроти Градскиот трговски центар и Трговскиот Центар “Соравија”, со капацитет од 516 места. Таму затекнавме лифт кој не работи и уште еден кој работи, ама е небезбеден поради постојаното тресење и прекинување на електричната енергија. Кваките од вратите исто така не работат, што го оневозможува и движењето по скали за излез од гаражата. Тоа, како што потврдуваат фотографиите, е причина што поголем број возачи ја избегнуваат оваа катна гаража.

Катна гаража „Разловечко востание“
Катна гаража „Разловечко востание“
Фото: Слободен печат/Д. Митрески
Фото: Слободен печат/Д. Митрески

„Слободен печат“ побара коментар од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата за тоа колку ваквите проекти придонесуваат за подобрување на сообраќајната култура во Скопје.

Прочитајте и...  Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

– Ние ги поддржуваваме и поздравуваме овие проекти затоа што истиот се чекор напред во унапредување на безбедноста на сообраќајот на патиштата, но уште многу работи треба да се променат за да се промени генералната состојба. Пред се, личната свест за користење на овие паркинг простори и општо за безбедно учество во сообраќајот. Бидејќи, ако возачите не ги користат слободните паркинг места, а наместо тоа се паркираат непрописно, го отежнуваат протокот на возила, а со тоа придонесуваат за небезбедно возење или движење на сите кои би сакале да ги заобиколат или избегнат – велат од РСБСП.

Прочитај повеќе

Заев: Поднесовме кривични пријави за „бомбите“ објавени последниве денови

МИА агенција

Јанушев: Се обврзуваме на реконструкција и рехабилитација на над 1.000 километри патишта (ВИДЕО)

Филипче: Почина првиот доктор од компликации на коронавирусот

Слободен печат

Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Слободен печат

Трамп најави победа против радикалната левица и напредок во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Нема да ја игнорираме реалноста за името, но нема да дозволиме оганот македонски да згасне додека постои ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат

Мој ДДВ: Објавени се 15-те добитници на награда од 100.000 денари

Слободен печат

Доверителите си враќаат половина од вложеното

Соња Христовска Угриновска

И осличот од Аргентина е домашен, ако е спакуван кај нас

Царовска му одговори на Манчевски: Маж ми вика дека сум Франкештајн, а другарките дека сум тетка (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Очекувам победа и стабилна коалиција

МИА агенција