Зошто Вашата мачка толку многу ја сака новогодишната елка?

мачка новогодишна елка
Фото: Пиксабеј

Божиќ е најубавото време од годината… а за мачките, тоа значи дека е време да ги распарчат сите ваши најубави празнични украси. Очигледно елката оди прва.

Сопствениците на мачки може ќе се во искушение да го наречат однесувањето на мачките како типично недолично, но експертите велат дека има научна причина зошто мачињата не можат да се заситат од новогодишни елки.

мачка новогодишна елка
Фото: Пиксабеј

Па, зошто мачките сакаат новогодишни елки?

Мачките сакаат новогодишни елки затоа што мачките сакаат да се качуваат по дрвја и природно ги привлекува сè ново, светло и сјајно, па елка украсена со светкави орнаменти во аголот на вашата дневна соба веројатно ќе ги привлече.

„Божиќните елки се фасцинантни за многу мачки. Прво и основно, ги запознавте со нешто ново. Кога мачките се на позната територија, тие често се љубопитни за нови работи. Има доволно да се истражи во дрвото, што вклучува мириси, украси за играње, и нешта гребење““, вели Микел Делгадо, постдокторски научник на Факултетот за ветеринарна медицина на Универзитетот во Калифорнија, Дејвис.

мачка новогодишна елка
Фото: Пиксабеј

На крајот на краиштата, кој може да ги обвини мачките што сакаат да си играат со плејада светкави предмети кои висат? Оние украси што ги закачувате на дрвото го претвораат во огромна играчка, како да е наменета токму за мачки.

Мачките сакаат да се качуваат на новогодишни елки бидејќи наликуваат на големи засолништа. Ова најверојатно се должи на фактот дека мачките потекнуваат од месојадецот „Proailurus“ кој се качува на дрво, а очигледно тој древен инстинкт не им избледел.

„Многу мачки се качуваат на дрвја затоа што уживаат во качувањето, а тоа може да биде највисоката гледна точка што можат да ја добијат во вашата куќа ако немаат куќарка или полици за мачки“, забележува Делгадо.

мачка новогодишна елка
Фото: Пиксабеј

Додека мачињата седнати под новогодишните елки создаваат симпатичен кадар за фотографирање, треба да се следат некои безбедносни мерки. Се препорачува дрвото да е добро стабилизирано со подот и да е прицврстено на најблискиот ѕид, а украсите да започнуваат од што е можно повисока гранка.

Внимавајте на опасностите како што се кршливите стакла, јажињата во кои мачките би можеле да се заплеткаат и сè нешто што тие би можеле да се обидат да го гризат и јадат.

И најважно, не се препорачуваат елки бидејќи многу мачки уживаат да го џвакаат – ним им изгледа како трева – и може да предизвика цревни јазли. А доколку веќе ја поставувате елката, обезбедете ја соодветно!

мачка новогодишна елка
Фото: Пиксабеј

Зошто мачките сакаат да спијат под новогодишни елки?

Мачките сакаат да спијат под новогодишни елки бидејќи тоа им дава чувство на засолниште и удобност.

Гледањето на вашата мачка како се гушка под вашата елка е преслатко, а причината за тоа е уште послатка.

Една од причините зошто мачките сакаат да легнат под елката е тоа што ги привлекуваат украсите и уживаат да си играат со нив, па се чувствуваат како да е нивно катче.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zoe Lazarou (@zoe_lzr)

Иако може да има други фактори во игра, очигледно е дека украсите, кои на мачките може да изгледаат како играчки, претставуваат голем елемент на нивната фасцинација со новогодишните елки.

Може да има повеќе причини зошто вашата мачка сака да се гушка под дрвото, освен само да сака да биде во близина на сјајните украси и светлата за разиграност.

За мачката, елка е како картонска кутија на стероиди. Може да обезбеди височина, место за криење и разновидни играчки, во што уживаат мачките.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fuzz Aldrin (@fuzzaldrin20)

На некој начин, тоа е идеално игралиште за вашиот пријател со мачки. Вашата новогодишна елка може да им даде чувство на сигурност или удобност.

Сите овие фактори може да ја објаснат наклонетоста на вашата мачка кон дрвото и нејзината ненаситна желба да спие на подножјето на дрвото.

И покрај тоа што изгледа дека е безопасно, секогаш треба да внимавате на вашата мачка додека лежи под или во близина на вашето дрво.

„Не се работи толку за дрвото колку за украсите и светлата. Гледаме многу мачки во собата за итни случаи во овој период од годината кои имаат страни тела во стомакот, кои често се од новогодишни украси.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eric Stevens🥯 (@bagelgonewild)

Мачките уживаат да ги џвакаат жиците и украсите што можат да ги проголтаат. Кога нивната мачка е околу дрвото, сопствениците треба да бидат свесни за нивната околина и да се обидат да ги спречат да си играат со украсите или светлата.

Ако вашата мачка проголта парче украс, веднаш контактирајте го вашиот ветеринар. Може да предизвика повраќање и да има други негативни последици.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LaPoufarine (@lapoufarine)

Како да ја натерам мојата мачка да престане да се качува на елката?

Некои мачки не го сакаат чувството на фолија под нозете, така што поставувањето фолија на подот под дрвото може да биде пречка.

Друг корисен совет на интернет е да користите двострана лента на трупецот на дрвото, меѓутоа, експертите предупредуваат дека ова лепливо решение може да доведе до посета на ветеринар со мачор со оштетени перничиња на шепите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 😻 Christine 😻 (@sicycat)

Се чини логично да го ставите дрвото во просторија каде што вратата може да се заклучи и миленичето да не може да дојде до неа кога спиете или кога сте надвор од куќата.

Колку помало толку подобро. Вашите мачки пријателчиња ќе бидат побезбедни на помало дрво, особено ако се обидат да се прикрадат на него. Ќе биде полесно да се украси и исчисти доколку дојде до немил настан, а помала е веројатноста да ги оштети ако падне.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emma 🌿 (@emmmasometimes)

Како можам да ја направам мојата новогодишна елка посоодветна за мачки?

Можеби сте навикнати да ги ставате украсите на дрвото веднаш штом ќе го донесете дома, но подобро е да ѝ дадете време на вашата мачка прво да ѝ здодее. Поставете го дрвото неколку дена пред да сакате да го украсите, така што вашата мачка може да го погледне и се надеваме дека ќе изгуби интерес.

За да го намалите искушението вашата мачка да се нафрли на вашето дрво, држете ја елката подалеку од нешта од кои може да скокне на него, како што е мебелот.

Чувајте ја вашата мачка надвор од патот. Завиткајте го трупецот од  дрвото во фолија и посипете неколку лимони или кора од портокал околу основата бидејќи повеќето мачки ги презираат аромите на фолија и цитрус.

Концентрирајте се на горната половина на дрвото. Ставете украси повисоко на дрвото, поблиску до средината, наместо блиску до краевите на гранките, каде што вашата мачка не може да ги забележи или достигне.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Laurel and Nala (@laurel_nala_cats)

Ставете ги светлата во средината на дрвото за да ја спречите вашата мачка да ги џвака жиците и користете заштитник за кабел на крајот од линијата што се приклучува со напојување. Кога не можете да внимавате на вашата мачка, исклучете ги светлата. Ако вашата мачка се обиде да ги џвака жиците, подобро е да ги отстраните светлата од дрвото отколку да ризикувате да го запалите или да го повредите вашиот миленик.

Не користете вистински свеќи, мали украси од кои вашата мачка може да се задави или лажен снег како украс – тие може да содржат штетни хемикалии. Исто така, чувајте ја потенцијално опасната храна и растенија подалеку од дофат или, уште подобро, надвор од вашата куќа. Чоколадото, имелата, лилјаните, циклама, боцките и амарилизите се само неколку примери.

Видео на денот