Зошто треба да јадете лимон секој ден?

лимони
Фото: Unsplash

Лимонот е одличен во ублажувањето, но и лекувањето на многу болести. Прва асоцијација на студени зимски утра е топол чај со лимон. Но, и на топли долги ноќи исполнети со ладна лимонада.

Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц кој е клучен за создавање колаген, помага во апсорпција на железото од билната исхрана, ефикасно се бори против преладување и поттикнува регенерација на коските. Затоа – почнете го секој ден со свежо исцеден лимон, придобивките се неминовни.

Лимонската киселина е присутна во лимоновиот сок. Таа не ја снижува pH вредноста, туку ја зголемува. Доколку имате камен во бубрези, лимонската киселина помага во нивно растворање. Воедно, помага и за отстранување на амонијакот од телото – производ на метаболизмот, пишуваат од Zenablic.rs.

лимонада
Фото: mae-mu/Unsplash

Многу луѓе не го поднесуваат лимонот затоа што им „кисели“, но токму таа негова особеност му помага на организмот да се избори со многу вируси. Освен што е природен заштитник и корисен за респираторни воспаленија, тој е добар и за оптимизирање на шеќерот во крвта. Кората од лимон, или lemon zest е одличен засилувач на вкусот при подготвувањето на колачи, торти и кремови.

На кого се препорачува конзумирањето лимон?

  • Пушачи
  • Луѓе кои држат диета
  • Сите кои имаат респираторни тегоби
  • Луѓе со дијабет
  • Луѓе со бавен метаболизам
  • Луѓе постари од 60 години

А сега, трк до пазар и да си купите од ова жолто витаминско злато. Ќе ве награди со освежување и грижа за вашето здравје.

Видео на денот