Зошто се вели СУМ СТАНАЛ НА ЛЕВА НОГА? - Слободен печат

Зошто се вели СУМ СТАНАЛ НА ЛЕВА НОГА?

Во сите народни верувања десната и левата страна не се еднакви. Десната е посилна, понапредна, а левата е послаба и несреќна.

Фразата „Сум станал на лева нога“ потекнува од старите Римјани, а објаснувањето е прилично едноставно. Левата страна во Рим е сметана за лоша, злобна, баксузна. Поради таа причина се верувало дека станувањето од кревет така што подот најпрво ќе го допре левата нога ќе предизвика дека цел ден ќе помине лошо.

Ова верување исто така е причина што Римјаните во куќата влегувале поминувајќи го прагот со десната нога. Интересно е што англискиот збор „sinister“ што значи злокобен, настанал од истоимениот латински збор што значело лев.

Прочитајте и...  На 18 февруари Дејвид Гилмор стана дел од „Pink Floyd“, родена е Јоко Оно и уште многу работи кои ја одбележаа музиката низ историјата...

Прочитај повеќе

Српскиот рокер конечно ПОТВРДИ дека е на лекување: Во животот пребродил многу здравствени проблеми…

Слободен печат

Моќта на стресот: Стравот предизвикува дијареја, а гневот главоболка

Слободен Печат

Откриена е причината зошто Елтон Џон се расплака и го напушти својот концерт пред неколку дена (ФОТО)

Слободен Печат

Прв арапски дизајнер примен во француското здружение на високата мода: Ели Сааб – омилениот дизајнер на познатите

Слободен Печат

Тајната на Викторија Бекам: Листа на најдобри и најздрави производи за блескава кожа

Слободен Печат

Нов гаф во кралското семејство: Официјалната интернет страница се претвори во страница за возрасни (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

18 + тринаесет =

Прочитај повеќе

Били Ајлиш откри зошто повеќе не ги чита коментарите на социјалните мрежи

Слободен Печат

Погледнете во какви сцени ќе учествува и што сѐ ќе може да издржи овој теренец во новиот филм за Џејмс Бонд (ВИДЕО)

Слободен печат

Елена Мирческа: Работам на тоа да се разбијат стереотипите дека во спортот мажите се доминантни

Слободен Печат

На 18 февруари Дејвид Гилмор стана дел од „Pink Floyd“, родена е Јоко Оно и уште многу работи кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Растение кое малкумина го користат: Целер – моќен борец против голем број сериозни заболувања

Слободен Печат

Синот на Боб Марли ќе настапи на „Д Фестивал“

Слободен Печат