Зошто Никола Тесла мислел дека броевите 3, 6 и 9 се клуч на вселената?

„Тој ден, кога науката ќе почне да ги изучува нефизичките појави, ќе постигне поголем напредок за една деценија, отколку за сите претходни векови на нејзиното постоење“ – Никола Тесла.

Никола Тесла се занимавал со различни експерименти, многу од нив биле мистериозни, но најголема мистерија е самиот тој.

Сите големи умови имаат некаква опсесија, но опсесијата на Тесла била една од најинтригантните.

Секогаш би ја заобиколил зградата трипати пред да влезе во неа, ги чистел чиниите со 18 салфети, живеел во хотелска соба, а броевите на собите ги бирал по тоа дали можат да се поделат со 3.

Се што правел правел во сетови по 3.

Но тој не е единствениот голем ум кој бил опседнат со бројот 3. Еден од нив е и Данте Алигиери, чие дело „Боженствена комедија“ било одредено со овој број.

Прочитајте и...  Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ...

Некои сметале дека опсесиите на Тесла потекнуваат од опсесивно-компулсивно пореметување, други дека е многу суеверен. Сепак, вистината е многу покомпликувана.

Ако ви е јасно значењето на броевите 3, 6 и 9, тогаш во свои раце го имате клучот на универзумот“, рекол Тесла.

Profimedia

Тесла тврдел дека броевите 3, 6 и 9 се многу битни. Но зошто баш овие броеви?

Прво мора да сфатиме дека ние не ја создаваме математиката, туку ја откриваме. Тоа е универзален јазик на сè што нè опкружува, а истовремено и негов закон.

Тесла тврдел дека овие броеви се екстремно важни, а дури пресметал и дека планетите се поврзани со овие три броја.

Ако сакате да ги откриете тајните на универзумот, размислувајте во смисла на енергија, фреквенција и вибрација“, рекол Тесла.

Прочитајте и...  Сите зборуваат за вториот бран на коронавирусот: Како да се подготвиме?

 

Прочитај повеќе

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д

Роби Вилијамс откри дека Камерон Дијаз е заслужна што се оженил: Не би рекла дека за вас дефинитивно е крај

Слободен печат