Зошто никогаш не треба да возите на поплавен пат? (ВИДЕО)

Водата секогаш може да биде подлабока отколку што изгледа на прв поглед…

Едно од основните правила за сите возачи во сообраќајот секаде на светот е исто: Не возeте по поплавен пат!

Анонимен набљудувач сними опасна ситуација, во која возач од Јужна Каролина ја учи оваа лекција на потешкиот начин. На снимката може да се забележи црвено возило кое неуспешно се обидува да помине низ поплавен премин.

Набљудувачот кој го сними целиот настан, за „Вајрлхог“ рече дека, од возилото кое тоне, возачот излегол низ задниот прозор.

Метеоролозите често ја користат фразата „Врати се назад, немој да се удавиш“ („Turn around, don’t drown.“), за да ги предупредат возачите кои се приближуваат на поплавени патишта, бидејќи нивоата на водата често можат да ги излажат. Во некои случаи, возилата можат да потонат или да исчезнат во водата.

Прочитајте и...  Пет фризури за оваа есен: Добредојдовте назад 60-ти! (ФОТО)

Националната метеоролошка служба на САД истакна дела повеќе од половина од смртните случаи се поврзани со поплави во возилата. Тие предупредуваат дека возачот може да ја загуби контролата над возилото и ако вози низ вода која е длабока само 15 сантиметри. Автомобилите почнуваат да пловат во вода со длабочина од 30 сантиметри, додека вода со длабочина од 60 сантиметри може да „однесе“ и поголемо теренско возило.

Покрај тоа, водата може потполно да го расипе автомобилот, со уништување на неговите електрични системи и поплавување на моторот. Ако успеете да го поправите автомобилот, потоа можете да се соочите со други проблеми, како мувла и ‘рѓа.

Прочитај повеќе

13 вредни совети од доктор Фаучи како да ја избегнете заразата со ковид-19

Слободен печат

Хороскоп за 11 август: Очекувајте нагло зголемување на вашата популарност

Слободен печат

Како изгледа Хали Бери на плажа на 53 години? 300.000 лајкови доволно говорат за тоа! (ФОТО)

Слободен печат

Пронајдете партнер во еден од овие 3 хороскопски знаци: Секогаш ќе биде тука за вас!

Слободен печат

Упадна на венчавката и му довикуваше на младоженецот: „Носам твое дете“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Венчавка како од бајките: Во Ровињ се ожени актерот Жарко Димоски! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Необјавениот албум на Дејвид Боуви наскоро пред слушателите

Слободен печат

Кај нас го правеа хомосексуалец, а само да ја видите неговата сопруга: Се сеќавате на Сакис Рувас!(ФОТО)

Васко Спасоски

Една од најубавите жени во светот во шестата деценија позираше прекриена само со пешкир: Ниту фризура, ниту грам шминка а изгледа како авион (ФОТО)

Слободен печат

Брена го жени најмладиот син: Виктор ги кажа сите детали за свадбата и неговата избраничка Сандра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Антонио Бандерас позитивен на коронавирус: Се чувствувам малку поизморено од вообичаено

Слободен печат

Јелена Ѓоковиќ не може да закрепне од короната: Ноле е загрижен за здравјето на сопругата! (ФОТО)

Васко Спасоски