Зошто никогаш не треба да возите на поплавен пат? (ВИДЕО)

Водата секогаш може да биде подлабока отколку што изгледа на прв поглед…

Едно од основните правила за сите возачи во сообраќајот секаде на светот е исто: Не возeте по поплавен пат!

Анонимен набљудувач сними опасна ситуација, во која возач од Јужна Каролина ја учи оваа лекција на потешкиот начин. На снимката може да се забележи црвено возило кое неуспешно се обидува да помине низ поплавен премин.

Набљудувачот кој го сними целиот настан, за „Вајрлхог“ рече дека, од возилото кое тоне, возачот излегол низ задниот прозор.

Метеоролозите често ја користат фразата „Врати се назад, немој да се удавиш“ („Turn around, don’t drown.“), за да ги предупредат возачите кои се приближуваат на поплавени патишта, бидејќи нивоата на водата често можат да ги излажат. Во некои случаи, возилата можат да потонат или да исчезнат во водата.

Прочитајте и...  Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Националната метеоролошка служба на САД истакна дела повеќе од половина од смртните случаи се поврзани со поплави во возилата. Тие предупредуваат дека возачот може да ја загуби контролата над возилото и ако вози низ вода која е длабока само 15 сантиметри. Автомобилите почнуваат да пловат во вода со длабочина од 30 сантиметри, додека вода со длабочина од 60 сантиметри може да „однесе“ и поголемо теренско возило.

Покрај тоа, водата може потполно да го расипе автомобилот, со уништување на неговите електрични системи и поплавување на моторот. Ако успеете да го поправите автомобилот, потоа можете да се соочите со други проблеми, како мувла и ‘рѓа.

Прочитај повеќе

НБА ѕвездата слуша српска музика: Погледнете за која песна станува збор! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

СВЕТ БЕЗ ЛУЃЕ: Што ќе се случува на Земјата кога човештвото ќе исчезне? (ВИДЕО)

Слободен печат.

Нема сепаре и скапо шампанско: Анастасија Ражнатовиќ го прослави роденденот скромно во домашна атмосфера! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Георгина на Кристијано влезе во базен и заборави да го облече долниот дел од бикинито? (ФОТО)

Васко Спасоски

Старлетата малку претера: За вакви бикини треба храброст и некако не е за помлади од 18 години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Слободен печат

Цеца Ражнатовиќ и Јована Јоксимовиќ се изнаиграа на прославата по повод Бајрам (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

Слободен печат

Им светат очите од љубов: Игор Џамбазов и Илина повеќе не се кријат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пијан печен компир (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Заводникот од серијата „Ла Каса де Папел“ е во љубовна врска со Србинката Татјана (ФОТО)

Васко Спасоски