Зошто не треба секогаш да ги следите модните трендови

модни трендови
Фото: Профимедиа

Дали мислите дека модата е губење време или сакате да ги следите најновите трендови? 

Постојат многу добри причини да не ги следите модните трендови. Значи, ако не можете да се сложите со носење на она што е, наречете го, модерно, не грижете се. Не е важно дали го носите она што е во тренд или не, многу поважно е да го носите она што ви се допаѓа и што ви одговара. Еве неколку одлични причини да не ги следите модните трендови…

Може да изгледа смешно

Една од главните причини зошто не треба да ги следите модните трендови е дека модата може да биде крајно смешна. Често се вели дека трендовите прикажани на модните ревии не треба да се носат во реалниот живот и дека овие модели се преобразуваат во престижните продавници во оние што се повеќе носливи. Зошто да носите нешто што ве прави смешни ?

 

Индивидуалноста е важна

Не можете да кажете дека не се вознемирувате кога гледате многу луѓе да го носат истото тоа кое штотуку го купивте. Ова е вообичаен проблем кога можете да купите само нешта што се сметаат за модерни во продавниците. Внимателно бирање на модата значи дека секогаш ќе бидете облечени во свој стил.

Различни

Одбивајќи да ја следите модата, покажувате дека сте различни. Стилот не ви е диктиран од модни списанија, дизајнери или бутици. Зарем не е многу поинтересно да се носи она што ви се допаѓа, отколку да бидете под влијание на луѓе кои само сакаат да заработат за Вас?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by be-jewel (@bejewelhouston)

Целосно непријатно чувство

Модата може да биде сосема непријатна. Само погледнете ги вашите стари фотографии и ќе видите како изгледавте модерни во тоа време! Проблемот со модата е што нејзиното време брзо поминува. Носете облека што изгледа добро на Вас, без разлика дали е модерна или не!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 📼 Retroízmo ⚡ (@retroizmo)

 

Диктат од списанија и социјални медиуми

Списанијата се забавни за читање, но можат да имаат големо влијание врз идејата што треба да облечете.

На сличен начин социјалните медиуми се преплавени од инфлуенсери и јавни личности кои се трендовски облечени на нивните актуелни објави.

Се разбира, овие медиуми се под влијание на дизајнерите, кои бараат постојан мониторинг од нив, и за возврат им овозможуваат на списанијата да ги претстават своите колекции, или на инфлуенсерите да се појават во нив.

Затоа, уживајте во читањето и прегледувањето, но бидете свесни за тоа како се манипулира со читателите и следбениците.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by VOGUE STYLES (@vogue__styles)

Промена

Она што најмногу ја иритира модата е тоа што се менува многу брзо. Значи денес можете да купите едно нешто што утре ќе биде застарено. Во еден момент искинатите панталони се модерни, а потоа застарени… потоа повторно се во мода.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sadia Qasim (@sadias.style.stories)

Не е вашиот стил

Модата е добра работа, но ако таа мода не е она што сте „вие“, само оставете ја настрана!

Некои трендови многу зависат од вашата големина, градба и личност.

Ако нешто што е во тренд не ви одговара, изберете што е за вас и што ви одговара. Кому му е грижа дали нешто е „модерно“ или не?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue room79 (@vogue_room79)

 

Почекајте доволно долго

… И она што го сакате ќе дојде во мода!

На пример, ако особено сакате џинс, не грижете се дали јакната на вашето момче не е во мода оваа сезона. Порано или подоцна (и најверојатно порано, во светот на модата што брзо се менува), тексас јакната ќе биде најновата мода.

Модата е забавна, но не ако сте  нејзин роб. На крајот, ќе завршите така што ќе потрошите многу пари за да ја замените веќе одличната облека, и покрај тоа што ќе облечете облека што не ви одговара. Или ќе бидете депресивни бидејќи најновиот моден тренд воопшто не ви одговара.

Не грижете се за тоа – облечете го она што е добро за вас.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue room79 (@vogue_room79)

Видео на денот