1 C
Скопје

Зошто не треба пешкирите да ги сушите на радијатор?

Дали пешкирите ја изгубија мекоста што ја имаа кога ги купивте? Многу е веројатно дека погрешно ги перете и сушите.

Можеби никогаш не ви паднало на ум ако воопшто постои соодветен начин за миење крпи. Дизајнерката на пешкири Луси Акорид тврди дека треба да размислиме како ги переме. По некое време, тие ја губат мекоста што ја имаат кога првпат ќе ги купите, а голема е веројатноста да бидете виновни за тоа, тоа е како ги перете, тврди Луси. Таа нагласува дека најголемата грешка што ја прават луѓето е тоа што ставаат многу пешкири за перење истовремено.

– Не преоптоварувајте ја машината за перење со пешкири кога сакате да ги исперете. Потребен им е воздух за добро перење и зачувување на мекоста. Ако ставите премногу од нив, тие само ќе се држат заедно, влагата ќе се акумулира и материјалот ќе стане тврд и груб.

Прочитајте и...  Кортни Кардашијан e во врска со тапанарот на „Blink-182“?

Освен што не треба да перете крпи од различни бои заедно, Луси исто така вели дека не треба да ги ставате во машината со други работи како облека и постелнина. Значи, крпите се перат исклучиво сами, пренесува The Sun.

Секако, важна е и температурата, а Луси советува да не се користи премногу висока.

– Најдобро би било да ги перете на 40 степени. Сè повеќе од тоа може да ги уништи пребрзо. Понекогаш можете да ги ставите на 60 степени за темелно да ги отстраните сите бактерии пренесени од кожата.

Згора на сето тоа, крпите треба да се протресат добро – и пред и по миењето. „Детергентот за перење ќе влезе во секој дел, така што тие ќе се мијат многу подобро, а по миењето ќе се исушат подобро ако ги протресете.

Прочитајте и...  Се проширува семејството на Софија, роботот според кој човештвото треба да биде уништено

Последниот совет, кој може да изненади некои, е дека пешкирите никогаш не треба да се сушат на парно, бидејќи на тој начин ќе станат тврди и груби.

 

 

Поврзани вести

Ново истражување: Многу луѓе веќе имаат одреден степен на имунитет на ковид-19, еве зошто

Слободен Печат

Ненадејно почина Риалда Кадриќ: Ќе остане запаметена по улогата на Марија од „Жикина династија“

Слободен печат

Познатата македонска актерка Ирена Илиевска стана мајка: „Добредојде Ева, добредојде дете наше, добредојде и живеј убаво!“

Слободен печат

Мајка открива паметен трик ако го изгубите вашето дете во продавница

Слободен Печат

Секогаш доцните? Еве што кажува тоа за вас

Слободен Печат

HBO подготвува серија за Хари Потер

Слободен печат

Остави Коментар