Зошто монотонија? Вратете ја страста во емотивната врска

Независно колку страст имало помеѓу партнерите на почетокот на врската, доколку нема промени и возбуда – врската станува монотона и здодевна.

Истите места за излегување, старите филмови, познатите дестинации за одмор … Секојдневната поза во сексот, црвеното вино со вечерата, постојаните теми и бескрајно здодевните разговори за нив. Тоа е монотонија што ја уништува страста во секоја врска. Пред да посакате да го смените партнерот, препорачливо е да го промените начинот на однесување во Вашата врска.

Барајте заедничко хоби или спортска активност

Досега можеби сте го задржале Вашето хоби и интереси надвор од Вашата врска, но ова е моментот да ги претставите пред Вашата сакана личност. Со тоа ќе најдете некоја нова активност со која ќе уживате заедно. Ова ќе Ви даде можност да се радувате на успехот на Вашиот партнер, како и да се поддржувате едни со други. И бидејќи ќе поминете повеќе време заедно од вообичаеното, пламенот на љубовта повторно ќе се појави во Вас.

Прочитајте и...  Елена Ристеска со нова песна посветена за својот покоен татко, но и реклама за „ЕРА“

Сексот не смее да се подразбира или да е задолжителен – треба да се посака

Помните со што Ве привлече Вашиот партнер. Дали е тоа начинот на кој Ве погледна, прегрна, бакна, купи подарок… Доколку сега тоа го нема, разговарајте на таа тема. Објаснете дека тоа недостига во врската – неговото или нејзиното внимание.

Размислете колку сте навистина привлечни за партнерот во пижами, наместо секси долна облека. Променете нешто во врска со вашата рутина додека водите љубов. Бидете иницијатор да започнете со нови експерименти и предигри.

Немојте да сте премногу сериозни

Доколку партнерот се бори обидувајќи се да Ве насмее, согласете се на тоа. Иако не е роден комичар, важно е да го цените стремежот. Од друга страна ако тој без причина се обидува да создаде романтичен амбиент и посака да танцувате, на средина на работната недела – не ги наведувајте обврските што ги имате, туку препуштете се на задоволството. Кога ќе Ве погледне и ќе укаже колку му значите, не ја вртете главата и не барајте начин да избегате од дадената ситуација. Во врската колку ќе пружите, толку ќе добиете.

Прочитајте и...  Ева Лонгорија има 45 години, дете и тело од соништата: Актерката се пофали со фигурата (ФОТО)

Заменете ја критиката со комплименти

Со текот на времето, се повеќе ги забораваме квалитетите на нашата сакана личност и ги гледаме само неговите недостатоци. Ова подразбира критика и префрлување. Ние сме совршени во очите на оној што не сака, се додека тој отворено не ни каже дека не сме. Затоа, бидете внимателни со критиките. Конструктивни критики или насоки се пожелни, затоа што тие водат кон подобрување на врската – но, повеќе од тоа може значително да ја разниша врската. Не штедете комплименти на сметката на Вашиот партнер.

Прочитај повеќе

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д

Роби Вилијамс откри дека Камерон Дијаз е заслужна што се оженил: Не би рекла дека за вас дефинитивно е крај

Слободен печат

Асимптоматските пациенти се подеднакво заразни како и оние со симптоми!

Слободен печат

Едноставен рецепт и за најнеискусните: Рижото со печурки

Слободен печат

Како се запознале принцезата Дајана и Мајкл Џексон: Не сакал да ја пее „Dirty Diana“ од почит кон Лејди Ди (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Голотија и експлицитни сцени во новиот спот на Карди Би: За еден ден го погледнале 30 милиони луѓе! (18+ ВИДЕО)

Слободен печат