11 C
Скопје

Зошто монотонија? Вратете ја страста во емотивната врска

Независно колку страст имало помеѓу партнерите на почетокот на врската, доколку нема промени и возбуда – врската станува монотона и здодевна.

Истите места за излегување, старите филмови, познатите дестинации за одмор … Секојдневната поза во сексот, црвеното вино со вечерата, постојаните теми и бескрајно здодевните разговори за нив. Тоа е монотонија што ја уништува страста во секоја врска. Пред да посакате да го смените партнерот, препорачливо е да го промените начинот на однесување во Вашата врска.

Барајте заедничко хоби или спортска активност

Досега можеби сте го задржале Вашето хоби и интереси надвор од Вашата врска, но ова е моментот да ги претставите пред Вашата сакана личност. Со тоа ќе најдете некоја нова активност со која ќе уживате заедно. Ова ќе Ви даде можност да се радувате на успехот на Вашиот партнер, како и да се поддржувате едни со други. И бидејќи ќе поминете повеќе време заедно од вообичаеното, пламенот на љубовта повторно ќе се појави во Вас.

Прочитајте и...  ФОТО: Доктор откри трик кој спречува стаклата на очилата да ви се замаглуваат додека носите маска

Сексот не смее да се подразбира или да е задолжителен – треба да се посака

Помните со што Ве привлече Вашиот партнер. Дали е тоа начинот на кој Ве погледна, прегрна, бакна, купи подарок… Доколку сега тоа го нема, разговарајте на таа тема. Објаснете дека тоа недостига во врската – неговото или нејзиното внимание.

Размислете колку сте навистина привлечни за партнерот во пижами, наместо секси долна облека. Променете нешто во врска со вашата рутина додека водите љубов. Бидете иницијатор да започнете со нови експерименти и предигри.

Немојте да сте премногу сериозни

Доколку партнерот се бори обидувајќи се да Ве насмее, согласете се на тоа. Иако не е роден комичар, важно е да го цените стремежот. Од друга страна ако тој без причина се обидува да создаде романтичен амбиент и посака да танцувате, на средина на работната недела – не ги наведувајте обврските што ги имате, туку препуштете се на задоволството. Кога ќе Ве погледне и ќе укаже колку му значите, не ја вртете главата и не барајте начин да избегате од дадената ситуација. Во врската колку ќе пружите, толку ќе добиете.

Прочитајте и...  Мајли Сајрус прозборе за разделбата со нејзиниот поранешен сопруг Лиам Хемсворт

Заменете ја критиката со комплименти

Со текот на времето, се повеќе ги забораваме квалитетите на нашата сакана личност и ги гледаме само неговите недостатоци. Ова подразбира критика и префрлување. Ние сме совршени во очите на оној што не сака, се додека тој отворено не ни каже дека не сме. Затоа, бидете внимателни со критиките. Конструктивни критики или насоки се пожелни, затоа што тие водат кон подобрување на врската – но, повеќе од тоа може значително да ја разниша врската. Не штедете комплименти на сметката на Вашиот партнер.

Поврзани вести

Мајли Сајрус прозборе за разделбата со нејзиниот поранешен сопруг Лиам Хемсворт

Слободен Печат

ФОТО| Мишел Фајфер стана црвенокоса! Нејзината трансформацијата предизвика бура на интернет

Слободен печат

Здраво и вкусно: За што се добри какаото, циметот и каранфилчето?

Слободен печат

Канје и Ким ги претставија новите влечки кои станаа предмет на потсмев на социјалните мрежи

Слободен Печат

ВИДЕО| Кој е жртва? Позната манекенка смртно го избодела сопругот откако тој дома ја донел љубовницата

Слободен печат

CLEAN PHASE – најдобар избор за самоуверена кожа!

Слободен печат

Остави Коментар