Зошто испраќањето напредни западни ракети во Украина изгледа толку тешко?

Ракети фото EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Додека земјите од НАТО повторно денес повторно ќе се сретнат за да разговараат за воената помош за Украина, претседателот Володимир Зеленски го обнови својот апел за напредни ракети, пишува Би-Би-Си.

Украина има постари системи од советската ера, како што се со долг дострел С-300 и ракети од земја-воздух со помал дострел Бук-М1, но тие веќе не се врвни.

Додека Русија ги бомбардира украинските сили со артилерија, таа исто така истрелува ракети од море, земја и воздух на локации низ целата земја.

Дури утринава, Москва објави дека нејзините проектили погодиле складиште за муниција во регионот Лавов.

Таквите проектили можат да бидат релативно мали, што го отежнува нивното пресретнување. Некои се уништени, но одбраната на Украина очигледно се бори да се справи.

Оттука е и повикот за напредни западни системи, при што Зеленски дури рече дека не може да има „оправдување“ за какво било одложување.

Па зошто испраќањето на тешко оружје е толку тешко?

Еден фактор е напредната природа на проектилите, дизајнирани да ги поразат најсофистицираните обиди да се исфрлат од целта.

Опремата во западните ракети е високо ценета и високо чувана предност. Ќе биде огромен безбедносен неуспех ако некогаш паднат во погрешни раце на бојното поле.

Фактот дека овие системи се од витално значење и за одбраната на западните нации, значи дека ќе треба некако да се „наполнат“.

Потоа, тука е целата обука за мигрирање на украинските сили од советско дизајнирана противвоздушна одбрана кон западните замени.

За сето тоа е потребно време, нешто што Украина чувствува дека е многу дефицитарно.

Видео на денот