Зошто главоболките честопати се придружени со гадење и со проблеми со стомакот?

Појавата на гадење проследена со главоболка може да биде знак на настинка и грип, но и последица на стрес и анксиозност. Благата мачнина и минливата главоболка обично не се причина за аларм, но симптомите какви што се треска и вкочанетост на вратот се аларм дека се потребни подетални гастроентеролошки и невролошки прегледи.

Постојат неколку различни познати причини поради кои главоболките можат да бидат поврзани со чувството на гадење, велат невролозите.

Додека трае мигрената, погодени се и стимулирани нервните патеки кон центарот за гадење. Второ, станува збор за промена на нивото на серотонин, додека третата можна причина е зголемување на интракранијалниот притисок и директниот механички ефект врз центарот за повраќање.

Комбинацијата на главоболка и гадење е честа појава при нападите на мигрена, но и кај другите типови главоболки, како што е тензична или кластер главоболка. Околу половина од мигрените вклучуваат и интензивно чувство на гадење.

Прочитајте и...  По 61 година разјаснета мистериозната смрт на планинарите на Урал (ФОТО+ВИДЕО)

Освен тоа, постои индивидуална склоност кон гадење во текот на нападот на главоболката.

Кога тоа ќе се случи, лекарот може да препише соодветни лекови, но тие не се користат ако гадењето е благо и без повраќање. Прво се користат поблаги препарати, а ако и тоа не е доволно, тогаш се користат посилни лекови.

Комбинацијата на овие две заболувања често е симптом на сезонска настинка, депресија и напади на паника. Ако стресот е причина за оваа појава, еден од начините да се спречи е да се практикуваат методи за релаксација, физичка активност и да се пие доволно количество вода.

Спротивно на тоа, алкохолот и цигарите можат да предизвикаат појава на гадење, која може да се појави заедно со главоболката, како и да ги влоши веќе постојните проблеми. Поради тоа се препорачува нивно избегнување кај луѓето што често имаат гадење. Не треба да консумираат пијалаци со кофеин, чоколада, банани, стари сирења и месни преработени производи, кои исто така може да биде причина за главоболка.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 14 јули: Обидете се да останете мирни и трпеливи

Сепак, ако покрај главоболката и гадењето се појават и нарушувања на свеста, видот, говорот, рамнотежата, треска, вкочанетост на вратот или слабо уринирање, потребен е итен медицински преглед.

Ако гадењето се јавува често и е придружено со повраќање, треба да се направат дополнителни испитувања. Ова вклучува подетални лабораториски анализи, магнетна резонанца на мозокот, преглед од невролог и од гастроентеролог, како и евентуален преглед од кардиолог и од специјалист по оториноларингологија.

Прочитај повеќе

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Антониа Гиговска порасна: Погледнете какви фотки сподели на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All” (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Откако јавно призна дека го изневерила, Вил Смит реши да ја почасти сопругата

Слободен печат

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Пејачката и водителка, Бојана си го смени имиџот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детаљ број еден за ова лето: Најженствениот моден додаток! (ФОТО)

Слободен печат

Татко и син: Ова е доказ дека крвта не е вода, погледнете го синот на Вељко Ражнатовиќ! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кејт Мидлтон ужива статус на миленичка во кралското семејство – Но, на еден член сепак подрага му е Меган!

Слободен печат