Зошто докторите против чумата носеле чудни маски со клун?

Во 17 век луѓето верувале дека овие маски можат да го прочистат отровниот воздух.

За средновековните луѓе чумата била најстрашна позната болест, која убивала луѓе на многу суров и болен начин. На луѓето масовно им отекувале лимфните жлезди, што било многу болно, а кожата им потемнувала – и тоа се само некои од видливите симптоми кои го плашеле населението.

За застрашувачката атмосфера придонеле и тогашните доктори кои носеле црна наметка и маска со долг клун, налик на птичји. Причината зошто носеле вакви маски е во заблудата за потеклото на болеста.

profimedia

Во периодот на избувнување на бурбонската чума – пандемија која во Европа со векови се повторувала – градовите кои биле зафатени од оваа болест ангажирале доктори против чумата. Тие препишувале лекови за кои се верувало дека се заштитни мерки на основа на искуствата, но и обдукциите што ги правеле, а ги изведувале со маски на себе.

Прочитајте и...  Љубовните афери на Доналд Трамп кои Меланија морала да ги прифати

Посебно необичен начин бил начинот на кои го штителе своето лице: носеле маска која имала отвор за очи исполнета со парфем од мешавина на билки. Маската имала два отвори во близина на носниците со кои се овозможувало дишењето, но и поднесувањето на јакиот мирис од билките со кои биле премачкани или обложени.

Причината за чумата била бактеријата Yersinia pestis, која се пренесувала од животните на луѓето или со убод од болва, исто така и со контакт на контаминирана течност или ткиво и со капки – односно со кивање и кашлање од заразени лица. Меѓутоа, тогашните доктори верувале дека болеста се шири низ воздухот – а мерката за степенот на затруеноста бил непријатниот мирис – маизма. Тие верувале дека тој воздух создава нерамнотежа во телесните сокови.

Прочитајте и...  Нова надеж во лекувањето на ковид-19: Британските научници дошле до значајно откритие

Бидејќи најдоминантен бил непријатниот мирис, тие верувале дека во него се крие и причината, затоа од него се штителе со јаки парфеми. Покрај сопствената заштита, се верувало дека јаките мириси можат да ги „дезинфицираат“ областите заразени со чума.

Рим, 17 век

Лекарите ги полнеле своите маски со мешавина од повеќе од 55 видови билки и други компоненти, како што се месо од некои животни кои ги ситнеле да бидат во облик на прав, цимет, мирта и мед. Тие мешавини им биле како еден вид „филтер“.

Сè до откривањето на бактеријата и модерните антибиотици, нивните методи и костими не можеле да обезбедат вистинска заштита од болеста.

Прочитај повеќе

Па, не ти требаат хеланки, гледаме се! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

НБА ѕвездата слуша српска музика: Погледнете за која песна станува збор! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

СВЕТ БЕЗ ЛУЃЕ: Што ќе се случува на Земјата кога човештвото ќе исчезне? (ВИДЕО)

Слободен печат.

Нема сепаре и скапо шампанско: Анастасија Ражнатовиќ го прослави роденденот скромно во домашна атмосфера! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Георгина на Кристијано влезе во базен и заборави да го облече долниот дел од бикинито? (ФОТО)

Васко Спасоски

Старлетата малку претера: За вакви бикини треба храброст и некако не е за помлади од 18 години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Васко Спасоски

Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Слободен печат

Цеца Ражнатовиќ и Јована Јоксимовиќ се изнаиграа на прославата по повод Бајрам (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

Слободен печат

Им светат очите од љубов: Игор Џамбазов и Илина повеќе не се кријат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пијан печен компир (РЕЦЕПТ)

Слободен печат