Зошто безалкохолното пиво е добра напивка после вежбање?

Момче и девојка кои наздравуваат со пиво по завршениот тренинг / Фото: Pexels/ELEVATE

За многу луѓе кои трчаат, возат велосипед или често вежбаат, пиењето пиво и вежбањето се речиси нераскинливо поврзани. Но, за перформанс, закрепнување и здравје, безалкохолното пиво е веројатно многу подобар избор и може да биде подобро и од регуларните спортски пијалаци, пишува „Вашингтон пост“.

Истражувањата покажуваат дека активните луѓе можат да пијат големи количини алкохол. Една студија од 2022 година, соодветно насловена „Фит и пијан?“, покажа дека мажите и жените со релативно висока аеробна кондиција имаат повеќе од двапати поголема веројатност да пијат умерено или обилно од оние кои се во полоша физичка форма.

Постојат многу причини за ова. Вежбањето има здравствена аура, оправдувајќи ги, за некои од нас, нездравите навики. Социјалната природа на вежбањето, исто така, често води до посета на бар по возењето велосипед или часовите по јога.

„Пивото се користи за дружење после вежбање, прославување на спортска победа и утеха по загуба“, според авторите на прегледот за вежбање и алкохол од 2021 година насловен „Имате пиво?“.

Истражувањата, исто така, сугерираат дека алкохолот, вклучително и пивото, може да влијае на тоа колку добро нашите мускули се зајакнуваат и растат по вежбањето и, не е изненадувачки, да го намали времето на реакција и рамнотежата.

Пивото не е спортски пијлак

Алкохолното пиво е благ диуретик. Во една студија од 2016 година, оние здрави мажи кои пиеле пиво после вежбањето, имале поголема потреба за уринирање во споредба со оние денови кога пиеле вода или некој друг спортски пијалак.

Истражувањата, исто така, сугерираат дека алкохолот, вклучително и пивото, може да влијае на тоа колку добро нашите мускули се зајакнуваат и растат по вежбањето и, не е изненадувачки, да го намали времето на реакција и рамнотежата.

Така, некои истражувачи почнаа да се прашуваат дали безалкохолното пиво може да биде подобар, поприфатлив, па дури и препорачан пијалак за активните луѓе.

Првите индиции дојдоа во многу дискутираната студија од 2012 година на 277 мажи кои се пријавиле за маратонот во Минхен. Научниците побарале од половина од нив да почнат да пијат околу две до три литри безалкохолно пиво секој ден три недели пред трката и две недели по трката. Останатите пиеле плацебо со сличен вкус како контролната група. (Студијата беше финансирана од германска пиварница, но истражувачите во студијата рекоа дека производителот на пиво немал влијание врз дизајнот или анализата на студијата).

Помалку настинки и воспаленија

Истражувачите ваделе крв пред и неколку пати по трката, а исто така побарале од мажите да пријават какви било симптоми на респираторна инфекција. Настинките и другите горно респираторни инфекции (УРТ) се чести по маратон.

Но, оние кои пиеле безалкохолно пиво се чини дека се релативно заштитени.

„Инциденцата на УРТИ беше 3,25 пати помала кај оваа група отколку во контролната група“, напишаа авторите на студијата.

Оние кои пиеле пиво, исто така, покажале пониски маркери на воспаление и други индикатори за генерално подобрен имунолошки одговор во крвта.

„Ги припишавме овие придобивки на полифенолите од пивото“, рече Дејвид Ниман, професор по биологија на Државниот универзитет во Апалачи, кој е соавтор на студијата.

„Полифенолите се природни хемикалии кои се наоѓаат во растенијата, кои често имаат антивоспалителни и антиоксидантни својства“, рече тој.

Пивото, вклучувајќи ја и алкохолната верзија, обично е богато со полифеноли, а бројот и видовите зависат од пиво до пиво.

Но, „алкохолот во обичното пиво веројатно ги поткопува сите корисни ефекти на полифенолите“, вели Мариа П. Портиљо, истражувачка во Истражувачкиот институт „Карлос III“ во Шпанија. Во декември, таа и нејзините колеги објавија студија во која ги разгледаа достапните, иако ретки, податоци за пивото, полифенолите и кардиоваскуларното здравје.

„Она што е точно е дека полифенолите, присутни во конвенционалното и безалкохолното пиво, покажуваат интересни антиоксидантни ефекти“, рече таа за своите наоди. „Но, алкохолот може да предизвика и воспаление“, продолжи таа.

Така, „во случај на конвенционално пиво, корисните ефекти на полифенолите може да бидат маскирани со негативните ефекти на алкохолот“.

Во пивото без алкохол, од друга страна, полифенолите треба да го смират воспалението, без мешање на алкохол.

Кога треба да се пие безалкохолно пиво?

Исто така, се чини дека безалкохолното пиво е корисно за хидратација на организмот. Во една студија од 2016 година, ако спортистите пиеле безалкохолно пиво 45 минути пред исцрпувачкиот тренинг, тогаш биле помалку дехидрирани од оние со подобар сооднос на натриум-калиум. Пиењето безалкохолно пиво „може да помогне во одржувањето на хомеостазата на електролитите за време на вежбањето“, заклучија истражувачите.

Со други зборови, „безалкохолното пиво може да биде разумен пијалак за закрепнување“, вели Јоханес Шер, главен лекар и раководител на Универзитетскиот центар за превенција и спортска медицина во Универзитетската болница „Балгрист“ при Универзитетот во Цирих, кој исто така беше главен автор на маратонската студија од 2012 година.

Ниман се согласува. „По долги и енергични тренинзи, безалкохолното пиво обезбедува вода, полифеноли и јаглехидрати“, рече тој, кои заедно „ќе помогнат во обновувањето на метаболизмот“.

Исто така, има значајна предност што е речиси целосно природно, што е невообичаено меѓу спортските пијалаци.

„Една од целите на мојата истражувачка група е да покажам дека спортските пијалаци можат да се заменат со поздрави алтернативи“, рече Ниман. „Безалкохолното пиво би спаѓало во таа категорија“.

Сепак, ниту едно од овие истражувања не сугерира дека вежбачите треба да почнат да пијат безалкохолно пиво ако не уживаат во вкусот.

Исто така, овие пијалаци имаат калории, обично околу 50 до 90 по лименка или флаша, помалку од повеќето спортски пијалаци, но не и нула, што е важно за контролата на тежината.

И, се разбира, пивото за време на вежбањето, дури и да е безалкохолно, нема да даде корист за вашиот гастроинтестинален тракт. Пивото е газирано и, веројатно, ќе предизвика непријатност, подригнување или гадење.

Значи, кога е најдобро време да се напиете безалкохолен пијалак ако вежбате?

„Ако ги земете предвид полифенолите и нивната антиинфламаторна активност, веројатно нема голема разлика. Но, за рехидратација треба да се пие првенствено после спортување“, вели Шер.

Повеќе на темата:

Не е секој за пиво: Знаци со кои телото ви сигнализира нетолерантност на овој пијалак

Најнеобичната супа што сте ја пробале досега: Чорба од сирење и пиво

Марјан Костадиновски, познавач на пива и интернационален пивски судија: Би сакал пивото да биде фактор што ќе нѐ внесе во ЕУ

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот